GÜNCEL

HAK-PAR Genel başkanı Kemal Burkay Nusaybin’de

Kemal Burkay beraberindeki heyetle bugün (9 Nisan) sabah Urfa’dan Mardin’in Nusaybin ilçesine geçti. Burkay ve arkadaşları Nusaybin’de Parti Meclisi üyesi Saleh Alpar, Nusaybin İlçe Başkanı Hikmetullah Özmen ve arkadaşları tarafından İlçe girişinde karşılandılar.Yapılan toplantıya Parti üyeleri ve dostlarının, halktan insanların yanı sıra, Suriye’deki iç savaş nedeniyle Batı Kürdistan’dan buraya geçmiş olan partilerin temsilci ve üyeleri de katıldılar.

 

 Burkay burada yaptığı ve baştan sona Kürtçe olan konuşmasında HAK-PAR’ın politikalarını, çözüme ilişkin görüşlerini dile getirdi ve son süreci, aynı zamanda Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi ve izleyicilerin sorularını cevaplandırdı. Burkay daha sonra Nusaybin yerel basınının sorularını cevaplandırdı. Bu ziyarete ilişkin haber Nusaybinim.com sitesine resimli olarak yansıdı. Söz konusu haberin özetini aşağıda okurlarımıza sunuyoruz:

 

(HAK-PAR Haber Merkezi)

 

HAK-PAR Genel Başkanı Burkay:

-“Silahların susmasının zamanı geldi ve geçti bile. Bundan kaygı duymak için bir neden yok.
Yeni koşullar siyaset ve çözüm için daha elverişli olacak”

-“Türkiye’de savaşın sona ermesi için üçüncü kezdir bir fırsat oluştu. Bu sefer büyük bir ihtimalle PKK silah bırakabilir.”
-“Akil İnsanlar için benimle görüşülmesi şart değil. Ben görüşlerimi zaten söylüyorum. Yani akil adamların yapabileceği işi bir bakıma gücümün yettiği kadarıyla yapıyorum”

 

HAK-par Genel başkanı Kemal Burkay geldiği Mardin”in Nusaybin ilçesinde gündemi değerlendirdi.

Partisinin çalışmalarını yerinde görmek için geldiği Nusaybin’de konuşan Burkay, bugünkü siyasi ortamın düne göre daha iyi olduğunu söyledi.
30 yıldır Türkiye’de bir savaş yaşanmakta olduğunu kaydeden Burkay; “Bu savaş nasıldı, doğruları ve yanlışları neydi, tartışılabilir. Ama sonuçta Kürt halkı da Türkiye de bu savaştan çok şey kaybetti. Savaş ve şiddetle sonuç alma siyaseti her iki taraf bakımından da başarılı olamadı.” dedi.
Gelinen aşamada iki tarafta da savaş ve zor yöntemiyle sorunun çözülemeyeceği anlayışının güçlendiğini belirten Burkay şöyle devam etti: “Devletin sorumlu mevkilerinde olanlar, hükümet adamları, siyasetçiler, aydınlar artık bunu görüyorlar. Onların çoğu bu işin savaşla çözülemeyeceği kanaatine vardı. Başta Öcalan, PKK-BDP kesimi de aynı şeyi dile getiriyor. Artık her iki tarafın da şiddeti bir yana bırakması, silahların susması yönünde bir uzlaşmaya varılması en makul yoldur. Türk devletinin de 90 yıllık yanlış siyasetini terk etmesi gerekir.”

 

-Burkay Akil İnsanları değerlendirdi
Partililerle görüşmesinden sonra Muhabirimizin sorunlarını cevaplayan Burkay, Akil İnsanlar hakkındaki görüşlerini açıkladı.
Yurt dışından dönüşünün ertesinde medyada isminin akil adamlar arasında geçtiğini kaydeden Burkay; “Ama o zaman da söylemiştim, ben Kürt siyasetinde bir tarafım. 50 yıldır siyasetin içindeyim. Hem barışa hem Kürt sorununun çözümüne ilişkin taleplerim bellidir. Akil insanlar bir bakıma tarafsız olmalı. Onlar herhangi bir sorunda taraflar arasında aracılık yapan, sorunun çözümüne yardımcı olan insanlarıdır. Toplumda tanınmış, güven veren, sağduyularına güvenilen insanlardır,” dedi.

Akil İnsanlar için yapılan itirazları da değerlendiren Burkay, seçilen isimlere bakıldığı zaman hükümetin bunu tek başına yapmadığı anlaşılıyor. Medyadan takip ettiğime göre BDP’nin önerdiği 16 kişi de var bunların arasında.

Belki Öcalan’ın da önerdikileri var, bunu bilmiyorum.. Şu anda bunlardan ne bekleniyor o önemlidir. Bu süreç hükümet tarafından PKK’ye silah bıraktırma olarak belirlendi, hedefi budur. Öcalan’la yapılan görüşmelerden de bu sonuç çıktı. PKK’nin silah bırakması ve sınır dışına çıkması isteniyor. Öte yandan, toplumda her iki tarafta da belirli kaygılar var. Türk kesiminde niye PKK ile oturuluyor diyenler var. Kürt kesiminde de Kürtler ne elde etti de PKK silah bırakıyor diyenler var. Öyle olunca bu insanların görevi, toplum içerisinde dolaşmak, kamuoyuyla diyalog kurmak, ikna etmektir. Yani silahları artık susturmanın ve PKK’ye silah bıraktırmanın hem Kürtlere hem Türklere, bir bütün olarak bu ülke insanlarına gerekli ve yararlı olduğunu anlatmak, bu tür kaygıları gidermek, bu şekilde çözüme destek olmaktır.

Eğer çalışmalar bu yönde başarılı olursa elbette ben de destekliyorum.

Biliyorsunuz öteden beri ben ve partim silahların susmasını istiyoruz, bunu yararlı görüyoruz. Ama çözümün sadece bu olmadığını biliyoruz. Çözüm, Kürt halkının temel haklarının tanınmasıyla olur. Bunun için de gerek hükümetin gerek muhalefetin ciddi projeler geliştirmesi lazım. Öyle ki gerçekten bu ülkeye barış gelsin bu sorun kalıcı biçimde çözülsün, Türkiye ayak bağlarından, çok önemli bir kamburdan kurtulsun.”

Hükümetin Akil insanlar listesini oluştururken sizinle görüştü mü veya görüş aldı mı sorusuna Burkay; “benimle görüşülmedi, görüşülmesi şart değil. Ben görüşlerimi zaten söylüyorum. Yani akil insanların yapabileceği işi bir bakıma gücümün yettiği kadarıyla yürütüyorum” dedi.

“Silahların susmasının zamanı geldi ve geçti bile” diyen Burkay bundan kaygı duymak için bir neden olmadığını söyledi.
Burkay; “Yeni koşullar siyaset ve çözüm için daha elverişli olacak, Kürt siyaseti normalize olacak ve daha özgürce siyaset yapacağız. Silahların gölgesi siyasetin üzerinden kalksın.” diye konuştu.

Burkay daha sonra HAK-PAR ilçe başkanı Hikmetullah Özmen ve partililerle görüştü.

About Post Author