GÜNCEL

HAK-PAR İstanbul İl Örgütü Kürdistan Şehitlerini Andı

2013-03-31
Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) İstanbul İl Örgütü, Kürdistan şehitlerini andı.

 

31 Mart 2013 tarihinde İstanbul İl binasında gerçekleştirilen Kürdistan Şehitleri anma programı, saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından, İstanbul İl Başkanı Av. Semra Arcan Gökçen, kısa bir konuşma yaptı. Gökçen konuşmasında, Kürtlerin tarihleri boyunca katliamlara, soykırımlara maruz kaldığını belirterek; “Kürtlerin tarihi mücadele ve acılarla doludur. Neredeyse iki asırdır direniyorlar ve soykırımlara uğruyorlar” dedi.

 

İl başkanın konuşmasının ardından, Kamer Beysülen bir sunum yaptı. Tarihi arka planının da ele alındığı sunumda; Kürdistan’ın parçalanması, Şeyh Mahmut Berzenci ayaklanması, Mahabat Kürdistan Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve yıkılışı ile bugüne kadar yaşanan katliamların yanı sıra, 12 Eylül darbesi ve Diyarbakır 5 Nolu Cezaevindeki işkencelerde yaşamını yitirenler anlatıldı. 28 Aralık 2011 tarihinde yaşanan Roboski Katliamının Türkiye tarafından yapılmış son katliam olduğunun altı çizildi.

 

Anma programına, Hak-Par Parti Meclisi Üyeleri Azad Sağnıç, Mahmut Döğer, İstanbul İl yöneticileri, Kadıköy İlçe Başkanı Ahmet Engin ile ilçe yöneticilerinin yanı sıra partililer katıldı.

 

HAK-PAR İstanbul

About Post Author