GÜNCEL

Burkay: Sistemli bir çalışmaya ihtiyacımız var

12 Ocak 2013 günü İzmir’e gelen HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, parti merkezinde üyelerin ve bazı parti dostlarının katıldığı bir toplantıda üyelerle sohbet etti. 13 Ocak Pazar günü ise, Makine Mühendisleri Odası’nın İzmir’deki binası Tepekule’nin bir salonunda, parti üye ve dostlarının katıldığı kitlesel toplantıda siyasi duruma ve son gelişmelere ilişkin bir konuşma yaptı ve soruları cevaplandırdı. Saat 13.00’te başlayan toplantı üç saat sürdü.
 

Toplantının ilk bölümünde Burkay, 4 Kasım 2012’de Ankara’da yapılan HAK-PAR 5. Kongresi’nin kitlesel ve coşkulu geçtiğini, Kongre konuşmasında da dile getirdiği üzere HAK-PAR’ın ülkemiz siyaseti bakımından özgün bir yeri olduğunu söyledi. Burkay buna ilişkin özet olarak şöyle dedi: “Bir kere HAK-PAR, herkesin ülkenin en büyük sorunu olduğunda ittifak ettiği Kürt sorununun çözümü konusunda en yeterli, kapsamlı ve gerçekçi programa sahip olan partidir. HAK-PAR eşitlik temelinde adil bir çözüm istiyor ve bunun biçimi federal çözümdür. Diğer yandan HAK-PAR başından beri çözüm için barışçı, siyasal yöntemleri seçmiştir ve silahların susmasını, soruna diyalog yoluyla çözüm bulunmasını istiyor. HAK-PAR ayrıca, ülkenin önemli sorunlarından biri olan Alevi sorununun çözümü için de açık ve net önerilere sahiptir. Cem evlerinin statüsü tanınmalı, zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır. Türkiye’nin gerçek anlamda laik bir ülke olması için devlet din alanına müdahale etmemeli, hiçbir inanç grubuna baskı yapmamalı, imtiyaz tanımamalıdır. Bu kapsamda başörtüsü ve türban da hem üniversitede hem kamu alanında serbest olmalıdır.”

Burkay HAK-PAR’ın, bunun yanı sıra Avrupa Birliği standartlarında bir demokrasiden yana olduğunu; kadın ve işçi hakları, çevrenin korunması bakımından ileri taleplere ve buna uygun bir programa sahip olduğunu, bütün bunlar için mücadele ettiğini söyledi.

 

Burkay, bir partinin var olması ve gelişmesi için öncelikle ona ihtiyaç olması gerektiğini dile getirdi ve bu anlamda HAK-PAR’a ihtiyaç var, dedi. Ama partinin yaşaması ve gelişmesi için de hem konjonktürün uygun olması hem de kararlı, sistemli bir çalışma yapması gerektiğini söyledi. Bu konuda şöyle dedi: “Konjonktür 12 Eylül sonrası aleyhimize idi, ama şimdi durum değişmekte. 12 Eylülde siyaset savaşanlara göre kutuplaştı, şiddet tayin edici etken oldu. Türk tarafında demokrasi güçleri budanıp militarizm gelişirken, Kürt hareketinde de yine barışçı yöntemler izleyen güçler budandı ve silah kullanan PKK gelişti. Şimdi ise durum değişmekte. 30 yıla yakındır süren bu şiddet döneminin bedeli ağır oldu, hem Türkler hem Kürtler savaştan yoruldular ve bu dönem sonuna yaklaşmakta. Silahlar susunca siyaset normalleşecek. Yeni dönem HAK-PAR’ın talepleri ve yöntemleri bakımından uygundur. Bize düşen bunu kavrayıp, partimize güvenip kararlı, sistemli bir çalışma yürütmektir. Partimiz 10 yıllık bir parti, yaşama gününü kanıtladı. Şimdi onun gelişip güçlenmesi için seferber olmalıyız.”

 

Burkay, Öcalan’la başlatılan ve PKK’nın silah bırakmasına yönelik yeni görüşme sürecini olumlu bulduğunu belirterek şöyle dedi: İlk elde silahların karşılıklı susmasını ve PKK’nın silah bırakmasını biz de öteden beri istiyoruz. Bu siyasetin normalleşmesine hizmet edecek. Ama sorun sadece şiddetin sona ermesi değildir. Aslolan Kürt sorununun çözümüdür ve bu konuda ne yazık ki ne hükümetin kapsamlı, yeterli bir projesi var ne muhalefetin. Anadilde eğitime bile karşı çıkarak, ‘iki saatlik seçmeli ders hakkı da tanıdık, daha ne olsun!’ diyerek bu soruna çözüm bulunamaz. İç ve dış dinamikler artık Türkiye’yi bu konuda köklü adımlar atmaya zorluyor. İktidar ve muhalefetteki politikacılar artık bu gerçeği kavramalı, buna uygun projelerle ortaya çıkmalı. Başka türlüsü kendi kendini aldatmak olur.

 

Burkay’ın konuşması bitince 20 dakika ara verildi ve daha sonraki ikinci bölümde izleyiciler söz aldılar, konuya ilişkin olarak ve aynı zamanda kimi güncel konulardaki gelişmelerle ilgili sorular sordular ve Burkay bunları cevaplandı.

 

HAK-PAR-İzmir

 

About Post Author