GÜNCEL

DTK, BDP, HAKPAR ve KADEP Barzani ile görüşecek

DTK sözcüsü Cemal Coşkun, bir heyetin Kürt yönetimi ile görüşmek için Irak’a gideceğini söyledi.

Gazetecilerin Irak’a gidecek heyetin Kandil ile görüşüp görüşmeyeceğinin sorması üzerine, “Bizim öyle programımız yok. Devlet görüşüyor o sonuçlar kamuoyuna açıklanırsa, bizde ne olup bittiğini anlayacağız. Mesut Barzani, parlamento çatısı altında yer alan partilerin temsilcileri ile görüşülecek. Heyetin gidiş amacı, bilgi alışverişinde bulunmak, yapılması düşünülen Kürt konferansı ile ilgili çalışmalar yapmak, yaşanan sorunların paylaşımı, Kürtlerin yaşadığı bölgelerde devletlerle yaşadığı sorunlar, kendi içlerinde yaşadığı sorunlarla ilgili istişareler yapmaktır. Sayın talabani’de bir program nedeniyle Amerika’da bulunduğundan yardımcısı ile görüşülecektir” diye konuştu.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) sözcüsü Cemal Coşkun, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu ve BDP Diyarbakır İl yöneticisi Nejat Yaruk ile birlikte Sümerpark Resepsiyon Salonunda düzenlediği basın toplantısında, DTK olarak Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümü noktasında bir irade açığa çıkarma temelinde geçtiğimiz günlerde bir olağanüstü toplantı yaptıklarını hatırlattı. Toplantıda çıkan kararlardan birinin de bu bölgede yaşananlar, devam eden askeri ve siyasi operasyonların ulaştığı sorunları Türkiye kamuoyu ile sağlam bir temelde paylaşmak ve yine Kürtlerin kendi arasındaki birliği noktasında pratik adımlar atmak olduğunu belirten Coşkun, “Ortadoğudaki gelişmeleri de göz önüne getirerek, iki heyet oluşturup yaşananları kimi toplumsal kesimlerle paylaşarak, sorunun çözümü noktasında bir arada bulunmak. Bu çerçevede de Ankara ve İstanbul’a gitmek üzere bir heyet oluşturuldu. Aynı şekilde, aralarında DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, KADEP eski Genel Başkanı Şerafettin Elçi, HAKPAR Genel Başkanı Bayram Bozyel’in de aralarında bulunduğu bir heyet federal Kürt yönetimi ile görüşmek için Irak’a gidecek. Bu çatışmaların yaratığı toplumsal gerginlik, son zamanlarda yapılan askeri operasyonlar, demokratik çözüm çadırlarına yapılan saldırılar, demokratik eylemlere karşı aşırı güç kullanımı toplumu derinlikli bir gerginlik içerisine sürmüştür. Bu boyutuyla oluşturduğumuz heyetler hem Ankara’da, hem de İstanbul’da sivil toplum kuruluşlarıyla, sendikalarla, meslek odalarıyla, elçiliklerle ve basın temsilcileriyle bu çerçevede görüşmeler yapacak”

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) sözcüsü Cemal Coşkun, aralarında DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, KADEP eski Genel Başkanı Şerafettin Elçi, HAKPAR Genel Başkanı Bayram Bozyel’in de aralarında bulunduğu bir heyetin Kürt yönetimi ile görüşmek için Irak’a gideceğini söyledi.

About Post Author