......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1076
mod_vvisit_counterDün4543
mod_vvisit_counterBu Hafta7544
mod_vvisit_counterGeçen Hafta32859
mod_vvisit_counterBu Ay74056
mod_vvisit_counterGeçen Ay65480
mod_vvisit_counterTüm Zaman7469658

We have: 39 guests online
Senin IP no:: 18.234.247.75
 , 
Today: Jan 19, 2021

HAK-PAR İstanbul’da Seyit Rıza anıldı
AddThis Social Bookmark Button

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) İstanbul İl Örgütü; idam edilişinin 76. yılında Seyit Rıza ve arkadaşlarını andı.

Yoğun bir katılımla il binasında yapılan anma etkinliği; saygı duruşunun ardından, İl Başkanı Av. Semra Arcan Gökçen’in açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasının ardından Programa geçildi. Gazeteci Kamer Beysülen; Dersim Katliamı ve Seyit Rıza ile ilgili sunum yaptı.

Beysülen; Seyit Rıza’nın yaşamını anlatarak başladığı konuşmasında; “buradaki niyetimiz, toplumlar ya da devletler tarihi açısından daha dün denilebilecek 76 yıl önce yaşanmış bu tarihsel ve toplumsal olguyu her türlü önyargıdan uzak bilimsel bir yöntemle yeniden öğrenmek, düşünmek ve nesnel gerçeğin açığa çıkmasına katkıda bulunmaktır.


 

Cumhuriyet ideolojisinin oluşumu ve Cumhuriyet devletinin kuruluş sürecine yön veren temel anlayış etnik Türk milliyetçiliği anlayışıdır. İttihat ve Terakki ile birlikte şekillenen Türk milliyetçiliği “Türk Ulusu yaratma” ve “ulusal devlet kurma” fikri Cumhuriyetin kuruluşu süreciyle bir devlet politikasına dönüştü. Bazı kişi ve çevrelerin iddia ettiği gibi bu, hiçbir zaman “hukuki” anlamda değil, ırka dayalı bir “ulus” tanımlamasıydı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve inşa felsefesi şu temel kavramlar üzerinden tanımlandı.

Tek ulus = Türk, tek dil = Türkçe, tek din = Sünni İslam, tek kültür = Türk kültürü.

Modern merkeziyetçi devlet inşaasını Türk etnik çekirdeğine dayalı ulus ve Sünni İslam din inşaasıyla birlikte götüren Cumhuriyet hükümeti, devletin bekasına ve “yekpare bir vücud” olan Türk vatanına bir tehdit oluşturan tüm farklı ulus, dil, din, inanç ve kültürleri yok etmeye ve dönüştürüp Türkleştirmeye kararlıdır.

Cumhuriyet tarihi boyunca Rum, Ermeni, Sünni Kürt gibi ulusal kimlikler sorununu 1923-1930 yılları sürecinde katliamlarla çözdüğünü düşünen Cumhuriyet Devleti, artık sıranın “Yavuz Selim’den beri sorun olan” ve bir “çıban” olarak görülen Alevi- Kürt Dersim meselesinin köklü çözümüne geldiğini düşünür ve bu mesele üzerine raporlar ve programlar hazırlar.

Bu rapor  ve programların ana felsefesi Türk modernleşmesi ve ırka dayalı ulusal kimliğinin inşası için Türk-İslam Sentezidir” dedi.

Dersim’in sosyal yapısı, tarihsel süreç ve Osmanlı döneminde yapılanlara örnekler veren Beysülen,  Cumhuriyet döneminde yapılanları detaylarıyla anlattı. Cumhuriyet Türkiye’sinin Dersim imha planını yıllar öncesinden hazırladığının altını çizen Kamer Beysülen; “Dersim meselesi yukarıda dikkat çektiğimiz temel kavramlar, tarihsel gerçekler ve hazırlanan raporlar ışığında yeniden ele alınıp üzerinde düşünüldüğünde orada önceden planlanmış bir “isyan" değil, önceden planlanmış merkezi bir devlet politikasının adım adım uygulandığını ve Dersim 38 katliamının da bunun doğal bir sonucu olarak ortaya çıktığını görürüz.”

Beysülen; Kalan Müzik arşivinden alınan ve il binasına asılan Dersim katliamı ve Seyit Rıza fotoğraflar için Kalan Müzik Sahibi Hasan Saltık’a Teşekkür ederek programı sonlandırdı.

Genel Üye Toplantısı:

Anma Programından sonra il binasında genel üye toplantısı yapıldı.

“Seçim” gündemiyle yapılan toplantıda; 2014 yılında yapılacak yerel seçimler için start verildi.


 

Hak-Par İstanbul

Bu Makele4685 Kez Okunmuştur
Last Updated on Wednesday, 26 March 2014 10:59