......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün617
mod_vvisit_counterDün2458
mod_vvisit_counterBu Hafta617
mod_vvisit_counterGeçen Hafta32859
mod_vvisit_counterBu Ay67129
mod_vvisit_counterGeçen Ay65480
mod_vvisit_counterTüm Zaman7462731

We have: 22 guests, 1 bots online
Senin IP no:: 3.239.51.78
 , 
Today: Oca 17, 2021

HAK-PAR Ankara: “Anadilde Eğitim Temel Haktır”
AddThis Social Bookmark Button

16.09.2013 tarihinde saat 17.30’da Yüksel Caddesinde HAK-PAR Ankara İl Başkanlığı “Anadilde Eğitim Temel Haktır” başlıklı basın açıklaması düzenledi ve bildiri dağıttı. Bildiri metni aşağıdadır.


ANADİLDE EĞİTİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR

İLKOKULDAN ÜNİVERSİTEYE KADAR KÜRTÇE EĞİTİM!

16 Eylülde yeni öğretim yılı başlıyor. Ama anadili Türkçeden farklı olan milyonlarca çocuğumuz geçmişte olduğu gibi bu yıl da anadillerinde eğitim görme hakkına sahip değiller.

Anadilde eğitim temel bir insan hakkıdır ve ilgili tüm uluslararası sözleşmelerde garanti altına alınmıştır. Bu, çocuğun bilgiye ulaşması ve kişiliğinin gelişmesi için pedagojik bakımdan da doğal ve zorunludur.

Ama ne yazık ki Türk devleti bugüne kadar bu hakkı çiğnedi ve bugün de çiğnemeye devam ediyor. Kürt halkının yıllardır yükselttiği anadilde eğitim talebi hâlâ karşılanmış değil.

Mevcut anayasada bu hak gasp edilmiştir. Şu anda sürmekte olan yeni anayasa çalışmasında ise, gerek iktidar partisi, gerekse ana muhalefet, bu hakkın anayasada yer almasına yanaşmamaktadır.

Böylesi bir uygulama çağdaş hukuka aykırı ve gayri insanidir, zulümdür. Bir an önce gerekli yasal düzenlemeler yapılarak bu temel hak hayata geçirilmelidir.

Kürt sorununa ilişkin inkârcı, baskıcı, asimilasyoncu paradigmanın çöktüğü, çözüm ve barış için arayışların devreye girdiği bu dönemde, atılması gereken temel adımlardan biri de anadilde eğitim hakkının tanınmasıdır.

Bir yıl kadar önce uygulamaya sokulan 2 saatlik seçmeli ders hakkı asla bu ihtiyacı karşılamaz. Sayısı bu ülkenin sınırları içinde 25 milyona ulaşan Kürt halkının çocukları ve gençleri de ilkokuldan üniversiteye kadar anadillerinde eğitim yapabilmelidir.

Bu uygulama bir an önce başlatılarak bu tarihi haksızlık giderilmelidir. Bu iş için gerekli öğretmen ihtiyacının karşılanması için yeter sayıda öğretmen okulu açılmalıdır.

Bu yıl Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt dili bölümünün verdiği 500 mezuna ve Bingöl, Dersim üniversitelerinin verdiği ve vereceği mezunlara da kadrolu öğretmenlik hakkı tanınmalı, atamaları yapılmalıdır.

Partimiz HAK-PAR bu amaçla Hükümeti ve Parlamento’yu göreve çağırır.

Başta eğitimciler olmak üzere,  ilgili tüm kurum ve kişiler, aydınlar, Kürt halkının bu haklı talebine destek vermeli.

 

HAK-PAR

Bu Makele4148 Kez Okunmuştur
Çarşamba, 26 Mart 2014 11:06 tarihinde güncellendi