......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1092
mod_vvisit_counterDün4543
mod_vvisit_counterBu Hafta7560
mod_vvisit_counterGeçen Hafta32859
mod_vvisit_counterBu Ay74072
mod_vvisit_counterGeçen Ay65480
mod_vvisit_counterTüm Zaman7469674

We have: 46 guests online
Senin IP no:: 18.234.247.75
 , 
Today: Jan 19, 2021

12 Eylül Darbesi Diyarbakır Cezaevi önünde kınandı
AddThis Social Bookmark Button

Hak ve Özgürlükler Partisi Diyarbakır il örgütü Diyarbakır E Tipi (5 Nolu) cezaevi önünde 12 Eylül askeri darbesinin 33. yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

12 Eylül Perşembe günü Bağlar merkez ilçesinde bulunan E tipi cezaevi önünde yapılan açıklamaya Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkan Yardımcıları Bayram Bozyel, Hasan Dağtekin, Parti Meclisi Üyeleri Sidar Avcı, Sevgi Çelik Moray, Ramazan Moray da katıldı.

Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP), Diyarbakır Çıra Kültür Sanat Derneği, Kürt Demokrasi Platformu, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Dicle Fırat Diyalog Gurubu, 78’ler Derneği, Öze Dönüş Platformu temsilcilerinin de destek verdiği açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

Yapılan basın açıklamasında ilk olarak konuşan Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, katılımcıları Diyarbakır “5 Nolu” Cezaevinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Diyarbakır “5 Nolu” Cezaevinin direnişin sembolü olduğunu ifade eden Bozyel, 12 Eylül darbesi ile topyekûn bir hesaplaşmanın yapılması gerektiği söyledi.

12 Eylülün son 30 yıllık çatışma sürecine zemin hazırladığı, Darbenin travmalarının hala devam ettiği, buna rağmen Kürt halkının mücadelesini sürdürdüğünü, 12 Eylül darbecileri hakkında açılan davada yol alınamadığını ifade eden Bozyel, 12 Eylül Anayasasının tümden değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Daha sonra Hak ve Özgürlükler Partisi Diyarbakır İl Teşkilatı tarafından hazırlanan açıklama, İl Başkanı Vasıf Kahraman tarafından okundu.

Yapılan açıklamada;

Bilindiği üzere bugün 12 Eylül Faşist Askeri darbesinin yıldönümü.

Askeri darbenin üzerinden 33 yıl geçmesine rağmen, Türkiye toplumunun sosyal, siyasal, kültürel ve toplumsal travmaların etkisinden hala kurtulmadığını görmekteyiz.

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi, yakın tarihte Kürt halkının kendisine karşı gerçekleştirilen bir vahşete karşı verdiği ulusal onur ve var olma sembolüdür.

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi, Kürt halkının toplumsal hafızasında önemli bir yere sahiptir. Var olma mücadelemizin kilometre taşlarındandır.  Her türlü baskı, şiddet ve yıkıma karşı bir direniş göstergesidir, 12 Eylülde yaşananlar. Bizler bu yapılan haksızlık ve vahşet karşısında hiçbir zaman boyun eğmedik. Halkımızın tarihsel geçmişine ve mücadelesine bağlı kalarak işkencecileri ve şeflerini güldürmedik. Bir an bile mücadele bayrağını yere düşürmedik.

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde yaşanan vahşet bugün bile etkisini hissettiriyor. O dönem yapılan vahşet yaşayanların üzerinde kalıcı izler bırakmasına rağmen asıl amacına ulaşmamıştır. Hiçleştirme, kişiliksizleştirme, boyun eğme mantığıyla uygulanan baskı geri tepmiştir. Halkımız mücadele bayrağını omuzlayarak işkencecilere en iyi cevabı vermiştir.

Bir kez daha 33. yıl dönümü münasebetiyle 12 Eylül Faşist Askeri darbesini yapanları lanetliyoruz. O dönemde yaşayan ve uygulayıcıları olanların başta Kenan Evren ve kurmayları olmak üzere yaptıkları vahşet yanlarına kâr kalmamalıdır. Hiçbir gerekçe gösterilmeden yaptıklarının hesabını vermelidirler.

Ayrıca 12 Eylül faşist darbesinde yaşamlarını yitirenleri saygıyla anıyoruz. Canları pahasına verdikleri mücadelelerinin sahipçileri olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

Bu nedenle Diyarbakır cezaevi biran önce boşaltılmalı, burada yaşanan vahşetin izleri gelecek kuşaklara aktarılması için müzeye dönüştürülmelidir.12/09/2013

HAK-PAR
Hak ve Özgürlükler Partisi
Diyarbakır İl Örgütü

 

12 Eylül 1980 Darbesinde Diyarbakır cezaevinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile  “12 Eylül ile Köklü Hesaplaşma, 5 Nolu Cezaevi müze olsun” yazılı pankartların taşındığı etkinliğe katılanlar “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları attıktan sonra dağıldı.

 

Bu Makele5369 Kez Okunmuştur
Last Updated on Wednesday, 26 March 2014 11:07