......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün522
mod_vvisit_counterDün7177
mod_vvisit_counterBu Hafta14997
mod_vvisit_counterGeçen Hafta31414
mod_vvisit_counterBu Ay59300
mod_vvisit_counterGeçen Ay109305
mod_vvisit_counterTüm Zaman7000996

We have: 54 guests online
Senin IP no:: 34.239.167.74
 , 
Today: Tem 14, 2020

HAK-PAR ANKARA’DA AKİL İNSANLAR TOPLANTISINA KATILDI
AddThis Social Bookmark Button

Akil İnsanlar İç Anadolu Grubu tarafından 07.05.2013 Salı günü Ankara Dedeman Otelinde gerçekleştirilen toplantıya HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı Alaeddin Aras, Parti Meclisi üyesi Salih Alpar, Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Recai Gören, Kadın Komisyonu üyesi Seda Akçan ve Gençlik Komisyonu başkanı Zınar Deli katıldı. 


Toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Alaeddin Aras konuşmasına Kürtçe başlayarak çağrılarından dolayı teşekkür etti ve konuşmasının hem Akil İnsanlar Grubu hem de salondakiler tarafından rahat anlaşılabilmesi için Türkçe devam edeceğini belirterek özetle şunları söyledi;


“HAK-PAR’ın ekseninde Kürt sorunu olmakla birlikte, Türkiye’nin önemli sorunlarından emek, alevi, çevre, kentleşme ve enerji konularında da söylemleri vardır. Bugünkü toplantı gündemine gelince, büyük konremiz dahil olmak üzere bütün toplantılarımızda silahların susturulması ve bırakılması, ayrıca silah bırakanların siyasete katılımının sağlanması gerektiğini savunduk. Ancak Kürt sorununun çözümü söz konusu olduğunda partimiz taraftır ve söyleyeceklerimiz vardır. Bizim dışımızdaki aydınların ve Kürt halkının da söyleyecekleri olacaktır.”


İkinci tur konuşmada söz alan Salih Alpar ise özetle şunları söyledi;


“İlkokulda iken Kürtçe konuştuğum için cezalandırılıp Türkçe konuşmaya zorlandım. Bu bende Türkçeye karşı antipati oluşturdu ve 30 yıldır kaldığım İsveç’te Türkçe konuşmadım. Anadil insani bir haktır ve bunun tanınması gerekir”


Toplantı sonunda Alaeddin Aras söz alarak Kürtçe konuştu ve şöyle dedi;


“Anadoluda Kürtler, Türkler, Ermeniler, Rumlar, Çerkezler, Lazlar ve diğer azınlıklar kardeşçe bir arada yaşadılar, bu günde barış içinde özgürce bir arada yaşayabilirler ve bunun adı federasyondur, talebimiz budur.”

 

08.05.2013

 

 

Bu Makele3876 Kez Okunmuştur
Çarşamba, 14 Ağustos 2013 10:21 tarihinde güncellendi