......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1153
mod_vvisit_counterDün4543
mod_vvisit_counterBu Hafta7621
mod_vvisit_counterGeçen Hafta32859
mod_vvisit_counterBu Ay74133
mod_vvisit_counterGeçen Ay65480
mod_vvisit_counterTüm Zaman7469735

We have: 50 guests, 1 bots online
Senin IP no:: 18.234.247.75
 , 
Today: Jan 19, 2021

1 Mayısı barış içinde kutlamak için
AddThis Social Bookmark Button

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ/

İşçi ve emekçilerimiz ülkenin dört bir yanında 2013 1 Mayısını kutlamak için hazırlık içindeler.
Ancak şu günlerde İstanbul’da 1 Mayıs gösterilerinin hangi alanda yapılacağı sendikalarla Valilik arasında bir krize dönüştü. Geçmişte de benzer krizler yaşanmış, sendikalar 1 Mayısı Taksim’de kutlamak istemiş, ama Valilik bir dönem buna izin vermemişti.

Son olarak geçtiğimiz yıl, Valilik inadından vazgeçmiş ve kutlamaların Taksim’de yapılması mümkün olmuştu.

Ancak bu kez sorun çıkmasının nedeni farklı. Taksim alanı şu anda yapılmakta olan düzenleme nedeniyle yer yer bir inşaat alanı durumunda ve zaten normal durumlarda bile orada araç ve yaya trafiği hiç de kolay değil. Bu durumuyla alanın, 1 Mayıs gibi bir günde kitlelerin orada gösteri yapması için hiç de uygun düşmediği açık. Hele herhangi bir olay çıkması durumunda ciddi riskler doğabilir, ezilmelere, can kayıplarına yol açılabilir. Ki bu ihtimal yok sayılamaz. Geçmiş yıllarda rastlandığı türden provokatif girişimleri de hesaba katmak gerekir. Bu nedenle Valiliğin bu yıl 1 Mayıs gösterileri için başka bir alan göstermesi mantıklı görünüyor.


Buna karşılık, 1 Mayıs kutlamalarını ille de Taksim’de yapma inadı mantıklı görünmüyor. Bazı çevrelerin ise, öteden beri 1 Mayısı bir direniş, bundan da öte çatışma günü gibi görüp anladıkları, barışçı türden gösterilerin onları kesmediği malum. Ne var ki zaman değişti ve 1980 öncesindeki ruh halinden kurtulmanın, solun sağlığı ve kitlelerle kaynaşıp güçlenmesi bakımından gerekli olduğu kanısındayım.


İçinden geçtiğimiz ve 30-40 yıldır sürmekte olan bir çatışma dönemini sona erdirmeye çalıştığımız bu hassas dönem de sağduyulu davranmayı daha da önemli ve gerekli kılıyor.


Bu konuda Valilikle sendikalar arasında bir uzlaşmanın sağlanması kanımızca en istenir durumdur. Ya sendikalar gösterileri Valiliğin gösterdiği alanda yapmalı, ya da, Taksim’de yapılması için bir uzlaşmaya varılması durumunda, istenmeyen olaylara fırsat vermemek için hem sendikalar, hem güvenlik güçleri dikkatli, tedbirli olmalı.


Bu vesileyle işçi ve emekçilerimizin 1 Mayıs Bayramını kutlarım. Partimiz sendikal haklar, iş güvenliği ve genel olarak sosyal haklara ilişkin çabaları aksatmadan sürdürecek, haklı mücadelelerinde işçi ve tüm emekçilerimizin yanında olacaktır.


Kemal Burkay
Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı


29 Nisan 2013

 

MERKEZ: Sağlık 2 Sok. No: 56/10 Kızılay/ANKARA Tel: 0 312 434 35 01– 02 (Pbx) Fax: 0 312 434 34 70

 

e.mail: hakpar_1@hotmail.com

 

Bu Makele2893 Kez Okunmuştur
Last Updated on Monday, 01 July 2013 12:33