......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün866
mod_vvisit_counterDün7177
mod_vvisit_counterBu Hafta15341
mod_vvisit_counterGeçen Hafta31414
mod_vvisit_counterBu Ay59644
mod_vvisit_counterGeçen Ay109305
mod_vvisit_counterTüm Zaman7001340

We have: 47 guests, 2 bots online
Senin IP no:: 34.239.167.74
 , 
Today: Tem 14, 2020

Adana ABD Konsolosu HAK-PAR’ı ziyaret etti
AddThis Social Bookmark Button

Adana ABD Konsolosu Joseph R. BABB, Konsolosluk görevlisi Hamza Uluçay ile birlikte 16 Nisan 2013 tarihinde HAK-PAR’ı ziyaret etti. ABD Adana Konsolosu’nu HAK-PAR Diyarbakır İl Örgütünde Genel Başkan Yardımcıları Bayram Bozyel ile Hasan Dağtekin, bir önceki Genel Başkan Yardımcısı Ümit Tektaş ve İl Başkanı Vasıf Kahraman karşıladı. 


Kürt kamuoyunun son gelişmelere ilişkin tepkisini yerinde tespit etmek amacıyla bölgeye ziyarette bulunduğunu söyleyen ABD Andana Konsolosu R. BABB, HAK-PAR’ın süreç hakkındaki görüşlerini öğrenmek istediklerini belirtti.
Diyarbakır İl Örgütünde gerçekleşen görüşmede Bayram Bozyel, HAK-PAR’ın sürece ilişkin görüşlerini açıkladı. Bozyel konuşmasında özetle, silahlı çatışma ve savaş ortamının yol açtığı insani ve maddi yıkımdan söz etti ve silahların susturulması sürecini olumlu bulduklarını belirtti. Bozyel, silahların kalıcı bir biçimde son bulması ve dağdakilerin normal yaşama ve siyasal sürece katılmaları için hükümetin uygun bir ortam hazırlaması gerektiğinin altını çizdi.


Bozyel konuşmasını şöyle sürdürdü. ‘ Bazı çevreler silahların susması ile Kürt sorununun çözüldüğünü iddia etmektedir. Bu doğru bir yaklaşım değil. Kürt sorunu 25 milyonluk bir halkın hak ve özgürlükler sorunudur. Kürt sorununun çözümü için Kürt kimliğinin tanınması, Kürtçenin Kürdistan’da eğitim dili olarak kabul edilmesi ve Kürtlerin kendilerini yönetebilecek bir statüye kavuşmaları gerekir. Bunun yolu ise Türkiye’nin federal tarzda yeniden yapılanmasından geçer. Bütün bu değişiklikler son tahlilde yeni bir anayasa yapımını gerektirir.’


Bozyel konuşmasında, başlayan yeni sürecin bu yıl en geç sonbahara kadar netliğe kavuşması gerektiğini, 2014 yılında seçim sürecine girildikten sonra Türkiye’nin anayasa yapımına zaman ayıramayacağını dile getirdi.


Adana ABD Konsolosu R.BABB ise son süreci desteklediklerini, silahların susturulmasından sonra Kürt sorununun demokratik platformda daha kolay ele alınabileceğine inandıklarını ifade etti. BABB, böyle bir ortamda ABD olarak sürece daha çok katkı sunabileceklerinin altını çizdi.

Bu Makele4151 Kez Okunmuştur
Pazartesi, 01 Temmuz 2013 12:35 tarihinde güncellendi