......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2422
mod_vvisit_counterDün2217
mod_vvisit_counterBu Hafta2422
mod_vvisit_counterGeçen Hafta35823
mod_vvisit_counterBu Ay66476
mod_vvisit_counterGeçen Ay65480
mod_vvisit_counterTüm Zaman7462078

We have: 34 guests, 3 bots online
Senin IP no:: 18.234.247.75
 , 
Today: Oca 16, 2021

DÜNYAMIZ BİR ATEŞ TOPUNA DÖNMEDEN
AddThis Social Bookmark Button

DÜNYAMIZ BİR ATEŞ TOPUNA DÖNMEDEN

Kemal Burkay

Avustralya kıtası bir ateş topuna dönmüş yanıyor; otlakları, ormanları ve hayvanlarıyla… Yangınların tozu dumanı kentleri de sarmış durumda.

Ben de pek çok insan gibi buna ilişkin görüntüleri televizyondan ve sosyal medyadan içim sızlayarak izliyorum.

Avustralya’ya, Avrupa’da olduğum uzun göçmenlik dönemimde, 1988 yılında, yani bundan 32 yıl önce gitmiştim. Sidney ve Melbourne’deki iki Kürt derneğinin davetlisi olarak, TÖB-DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu ve Ozan Şıvan Perver’le birlikte gitmiştik. Gezimiz 20 gün sürmüştü.

Bu geziye ilişkin izlenimlerimi kısa süre önce yayımlanan anılarımın 3. Cildinde anlatmışım.

Avustralya, İngilizlerin 250 yıl kadar önce burayı kolonileştirmeye başlamasından bu yana bir göçmen ülkesi. Son 40 50 yılda Kürtler ve Türkler de, Avrupa ve Kuzey Amerika’da olduğu gibi, bu ülkede de göçmen kitlesine katılmış.

Avrupa kıtası büyüklüğündeki Avustralya, o yıllarda sadece 14 milyon nüfusluydu. Son otuz yılda nüfusunda fazla bir değişiklik olduğunu sanmıyorum. Geniş ve gür ormanları, büyük koyun sürülerinin yayıldığı otlakları; kuala ayısı, Kanguru, “dingo” adlı yaban köpeği gibi kendine özgü hayvanları; yerlileri, çepeçevre denizleri ile çok ilginç bir ülke.

Bu güzelim ülke son yıllarda dünyadaki iklim değişikliğinin, artan ısınmanın etkisiyle sık sık yangınlara sahne olmakta idi. Bu yıl ise yangın tüm ülkeyi sarmış durumda.

İklim değişikliğinin etkileri tüm kıtalarda, tüm ülkelerde görülmekte: Şiddetli fırtınalar, yangınlar, su baskınları vb. biçimlerde. Avustralya örneği felaketin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Bir yazımda dile getirmiştim: Bu gidişle dünyamızda hayatın sona ermesi, onun tümden bir çöle dönmesi için bir nükleer savaşa gerek kalmayacak, iklim değişikliği bunu yapacak...

Çevreyi ve doğayı kirletip doğal dengeyi bozanlar, böylece iklimi değişikliğine yol açıp kendi kıyametlerini hazırlayanlar ise insanların kendileri.

Bay Trump, doymak bilmez kapitalizmin ağababası, ABD’nin çıkarlarına zarar verdiğini ileri sürerek Paris iklim anlaşmasından çekildi. Elbet bu işin tek sorumlusu, ya da sorumsuzu o değil.

Belli ki bu gidişi durdurmak, ülkeleri yöneten aç gözlülere değil, kendilerinin, çocuklarının ve torunlarının geleceğini düşünen sıradan insanlara düşüyor.

16 yaşındaki İsveçli genç kız, Greta Thunberg, kısa süre önce öncülük ettiği eylemlerle önemli bir dalga yarattı. Bu dalgayı daha çok büyütmek, hayatı ve geleceği kurtarmak için çok daha büyük ölçekte kitle hareketlerine gerek var.

Yoksa dünyanın tümden bir ateş topuna dönmesine çok kalmadı.

 

7 Ocak 2020

 

 

 

Bu Makele7095 Kez Okunmuştur
Perşembe, 09 Ocak 2020 07:58 tarihinde güncellendi