......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2452
mod_vvisit_counterDün2217
mod_vvisit_counterBu Hafta2452
mod_vvisit_counterGeçen Hafta35823
mod_vvisit_counterBu Ay66506
mod_vvisit_counterGeçen Ay65480
mod_vvisit_counterTüm Zaman7462108

We have: 39 guests, 2 bots online
Senin IP no:: 18.234.247.75
 , 
Today: Jan 16, 2021

HAK-PAR GBY. Sultan Söylemez Güçlü bir HAK-PAR, güçlü bir kadın yapılanmasıyla mümkündür
AddThis Social Bookmark Button

Kürt ulusal, demokratik değerlerini esas alan partimiz HAK-PAR, son zamanlarda yeni il, ilçe örgütlerinin kuruluşları ve ard arda yaptığı kongreler ile örgütlenmesine hızla devam etmektedir.

Partimizin sağlam ulusal değerler üzerine yükselen mücadelesi, hiç kuşku yok ki önümüzdeki süreçte halkımızın umudu haline gelmesini sağlayacaktır.

Arkadaşlarımız gecesini gündüzüne katarak il il, ilçe ilçe dolaşıp. HAK-PAR ı halkımızla buluşturuyor.

Ancak, gerek bu aktif çalışmalarda, karar mekanizmalarında kadınlar yok denecek kadar az.

Elbette bunu, yaşadığımız toplumda genel anlamda uygulanan toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden ayrı değerlendiremeyiz. Hele ki son yıllarda mevcut iktidarın tutumu, söylemi ve uygulamaları bunu kadın aleyhine daha da derinleştirmiştir.

Kadının yaşamıyla ilgili birçok alanda atılan olumlu adımlar, son yıllarda dillerdeki söylemler ve antidemokratik uygulamalarla daha da geriye gitmiştir.

Örneğin, kadının ekonomik yaşama katılması zorlaştırılmış, şiddete karşı daha da korumasız hale getirilmiş, adeta eve kapatılması hedeflenmiştir.

HAK-PAR toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı tutumunun yanında, kadın lehine pozitif ayrımcılığı da savunan bir partidir.

Kadınlar partinin her alandaki çalışmalarında ve karar kurumlarında daha fazla yer almalıdır.

Bunun olmaması durumunda, partinin örgütlenmesi, üreteceği çözümler ve kararların uygulanması bir yönüyle eksik kalacaktır.

HAK-PAR’ın üye yapısı incelendiğinde çok yüksek oranda kadın üyenin olduğu görülmektedir. Ancak aynı oranda merkezi karar mekanizmalarına yansımadığımıza göre bunun nedenlerini masaya yatırmak ve çözümler üretmek bir zorunluluktur.

Güçlü bir HAK-PAR’ın ancak güçlü bir kadın yapılanmasıyla mümkün olduğunu biliyoruz.

Bu alandaki eksikliklerimizi gidermek önümüzde ertelenemez bir görev olarak durmaktadır

Bu eksikliğin farkında olarak, HAK-PAR da kadınların her mekanizma ve aşamada daha aktif olmalarına yönelik olarak, şimdilik 30 partili kadının katılacağı 26-27-28 Ekim tarihlerinde 3 günlük bir çalışma yapacağız.

Mersin de yapacağımız bu programda, “parti tüzük, programı” , “kadın örgütlenmesi” , “siyasette kadının etkisi” , “toplumsal cinsiyet eşitsizliği” gibi konuları da konuşup tartışacağız.

Bilindiği üzere HAK-PAR’ın gelişmesi ve faaliyetlerini yürütmesi partili dostlarımızın gönüllü desteğiyle yürütülmektedir. Bu çalışmamızın yürütülmesinde de dostlarımızın desteği bize güç katacaktır.

Bu ve bundan sonraki çalışmalarımızla, doğru ulusal, demokratik bir çizgide kararlı bir şekilde mücadelesini sürdüren HAK-PAR’ın, kadınların emek ve gücüyle daha kısa bir zamanda halkımızın önünde güçlü bir alternatif olacağına inanıyoruz.

 

HAK-PAR

Kadın Örgütlenmesinden Sorumlu

GBY. Sultan Söylemez

Bu Makele26140 Kez Okunmuştur