......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün6156
mod_vvisit_counterDün11769
mod_vvisit_counterBu Hafta47458
mod_vvisit_counterGeçen Hafta78640
mod_vvisit_counterBu Ay178620
mod_vvisit_counterGeçen Ay176579
mod_vvisit_counterTüm Zaman4800182

We have: 73 guests, 88 bots online
Senin IP no:: 54.161.31.247
 , 
Today: Haz 20, 2019

“İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ” VE HAK-PAR’IN POZİSYONU-I
AddThis Social Bookmark Button

İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ” VE HAK-PAR’IN POZİSYONU-I

Bilindiği üzere Kürt medyasında “Kürdistani Blok”/ “Kürt Seçim Bloku” /” Kürdistani Seçim İttifakı” olarak isimlendirilen     Kürdistani Partilerin seçim ittifakı görüşmeleri, cürmünden fazla yer yaktı ve Beşiktaş Stadı kadar ses yaptı. Kürtler arası diğer görüşmelerin akıbetine uğradı ve amaçlanan sonucu elde edemeden bitti. 30 Nisan 2018 günü yapılan son toplantıda HAK-PAR, diğer katılımcıların tutumlarının net olmaması, ne yapılacağının açıkça ortaya konmamasını gerekçe göstererek “şimdilik” kaydıyla ittifak görüşmelerinden çekildi. İki gün sonra da Kürdistani Seçim İttifakı”   Diyarbakır Gazeteciler Cemiyetinde düzenledikleri basın toplantısında   24 Haziran erken seçimlerinde ortak bir tutum ortaya koymak üzere Kürdistan Seçim İttifakı’nı halkımıza müjdeledi ”; aynı gün HÜDA-PAR’ı , 4 Mayıs 2018 günü de HDP’yi ziyaret etti. 17 Mayıs günü Diyarbakır’da yapılan basın toplantısında da HDP ile ittifak girişimlerinin amacına ulaşamadan son bulduğu ilan etti.

İttifak bileşenleri (PSK, PAK, Azadi Hareketi, ÖSP ve PDK, PDK-T) ittifakın başarılamamasında 17 Mayıs 2018 gününe kadar HAK-PAR’ı , 17 Mayıs’tan sonra da HDP’yi suçlu gösterdiler. Bu suçlamalar yazılı ve sözlü olarak devam ediyor.

Ben suçlamalara, eleştirilere cevap olsun diye değil, tüm ayrıntılarına girmeden, görüşmelerde ortaya çıkan siyasal görüş ve tutumları göstermeye ve HAK-PAR’ın görüşmelerdeki pozisyonunu kısa bir rapor şeklinde göstermeye çalışacağım.

Her görüşmeye çağrıcıların yanısıra her parti ve hareketten ikişer kişi katıldı. Sadece bir görüşmeye PDK bir kişi, ÖSP de bir kişi olarak katıldı. Dolayısıyla her görüşme en az 15-16 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Her dört görüşmeye de katıldım.   Söyleceklerime itiraz edecekler varsa   tekzip edebilirler.

Yazıyı elden geldiğince kısa tutmaya çalışacağım. Ancak tarafların tutumunun anlaşılması açısından bazı detaylara girmek kaçınılmaz gibi görünüyor.

Öncelikle belirtmem gerekir ki HAK-PAR   görüşmelere   Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli Seçimlerde olası bir seçim ittifakını konuşmak, bu yolda bir alternatif yaratılmasının olanaklarını geliştirmek üzere katıldı.

Bir grup bağımsız aydın,   son iki yıldır birlikte açıklamalar yapan ve faaliyetler yürüten ÖSP (Özgürlük ve Sosyalizm Partisi),   Sertaç BUCAK’ın başkanlığındaki Yapı (PDK- Platforma Demokraten Kurd) , PSK (Kürdistan Sosyalist Partisi ), PAK (Kürdistan Özgürlük Partisi) ile Azadi Hareketi’nin kendi aralarında zaman zaman yaptıkları görüşmelere Mart 2019’da yapılacak seçimlere birlikte hazırlanmak, bir alternatif yaratmak için   TKDP (Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi) ile HAK-PAR’ın ( Hak ve Özgürlükler Partisi) da katılmasını ve kendi aralarında bu hususu konuşmaları için parti yetkililerimizle ön görüşmeler yaptılar.

Doğrusu HAK-PAR’ın bu partilerin kendi aralarında yaptıkları işbirliğine katılmıyor olması hep eleştiri konusu edilmekteydi Biz de HAK-PAR olarak bu çağrıya olumlu cevap verdik.

Toplantılar serisinin birincisi 28 Şubat günü Demir Otelde, ikincisi 13 Mart günü HAK-PAR Bağlar İlçe Başkanlığında, üçüncüsü 30 Mart günü PAK Diyarbakır İl Başkanlığında ve dördüncüsü de 30 Nisan 2018 günü PDK bürosunda yapıldı.

Kendisini penc koli olarak tanımlayan ÖSP (Özgürlük ve Sosyalizm Partisi),   Sertaç BUCAK’ın başkanlığındaki yapı ( önce PDK- Bakur ismiyle katıldı. Sonrasında Platforma Demokraten Kurd ismini kullandı.), PSK (Kürdistan Sosyalist Partisi ), PAK (Kürdistan Özgürlük Partisi) ile Azadi Hareketi, PDK-T Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi), HAK-PAR ve çağrıcılar olmak üzere 7 taraf katıldı.

1.) Birinci toplantıda açılışı yapan çağrıcılar Bizler toplantının öznesi olamayız. Bizler kolaylaştırıcı olacağız. Partilerin bir araya gelişine vasıtayız. Olursa mutlu oluruz. Yaklaşık 1 yıl sonra seçim var. Seçimlere milli bir alternatifle hazırlanılması zorunluluktur. Armudun sapı üzümün çöpü gibi gerekçelerle bu görevden kaçamayız. Bu sebeple ‘gündem ne’ sorusuna cevap, seçimlerdir.” Şeklinde özetlenecek bir konuşma yaptılar.

 

2.) ÖSP temsilcisi toplantıya HDP’nin çağrılmamış olmasını bir eksiklik olarak gördüğünü belirterek çok ilgili olmadı ve verilen arada işlerinin olduğunu söyleyerek toplantıdan çıktı. Aynı gerekçeyle diğer toplantılara katılmadı.

 

3.) “Milli demokratik bir seçim alternatifinin yaratılması” amaçlanan bu toplantılarda   katılımcılar arasında üç tutum gözlendi

 

  • ılarak ama bir partinin çatısı altında girilmesini,
  • ılarak ama bağımsız adaylarla girilmesini,
  • Öncelikle “siyasal prensipler”/ " siyasal çerçeve"mutabakat sağlanması ve     “bu siyasal çerçeveye bağlılık çerçevesinde dönemin şartlarına en uygun araç ve mekanizmalarla seçimlere girilmesi.”

 

4.) Seçimlere bağımsız adaylarla girilmesi görüşünü PSK ileri sürdü. Bu öneri   katılımcılar tarafından desteklenmedi.

5.) Seçimlere   bir partinin çatısı altında girilmesi görüşü:   HAK-PAR’ın ileri sürdüğü bu görüş ilk iki toplantıda PSK ve PAK haricindeki tüm katılımcılar tarafından benimsendi ve destek gördü.

Bu görüşe karşı duran PSK'nin tutumu   “ aramızda seçime girme hakkı kazanmış parti yok. Seçimlere bağımsız adaylarla girme kararı alalım ve şimdiden aday belirleme vb çalışmalara başlayalım” şeklindeydi.

PAK 'ın tutumu ise sundukları “siyasal prensipler”in imzalanması ,   önce işbirliği için bir çerçevenin netleştirilmesi gerektiği,     “bu siyasal prensiplere bağlılık çerçevesinde dönemin şartlarına en uygun araç ve mekanizmalarla seçimlere girilmesi.” şeklindeki bir ifadenin yeterli olacağı yönündeydi. Bu Görüş / öneri   PAK tarafından her toplantıda ileri sürülüyordu.

 

 

HAK-PAR ise “Eyül 2018’e kadar seçimlere katılım yeterliliğini elde etmek için   yoğun bir çalışma başlattığını , şimdiden seçimlere bağımsız adaylarla gireceğiz şeklinde bir deklarasyonun Partimizin örgütlenme şevkini kıracağını bu nedenle de böyle bir tutum içinde olmayacaklarını” söylüyordu.

TKDP temsilcisi M.Emin Kardeş “bir parti şemsiyesi altında seçime girmenin daha doğru olduğunu , bu şansa en yakın partinin HAK-PAR olduğunu, gerekirse   HAK-PAR'ın çalışmalarına yardımcı olunması gerektiğini” söylüyordu. PDK ( Platforma Demokraten Kurd ) temsilcisi Mehmet Konuk da aynı görüşü paylaştı.

Azadi Hareketi temsilcisi ise “seçime buradaki partilerinden birinin şemsiyesi altında girilmelidir. Hazırda olmayan Partilerden birinin şemsiyesi altında girilmesi bizim açımızdan kabul edilemez kırmızı çizgidir” diyordu. Üçüncü toplantıda Azadi bu görüşünü dillendirmedi. Dördümcü toplantıda ise tam tersi bir savrulma yaşadı.

 

Seçimlere   bağımsız adaylarla girilmesini savunan ve   bir parti şemsiyesi altında seçime girilmesi fikrine katı bir şekilde karşı çıkan PSK temsilcisi M.TEK “ siyaset verili şartlara göre yapılır. Balık sudayken pazarlık olmaz. Bizi hep HAK-PAR’a yönlendiriyorsunuz ” itirazında bulunarak “aramızda seçime girme hakkı kazanmış parti yok. Seçimlere bağımsız adaylarla girme kararı alalım ve şimdiden aday belirleme vb çalışmalara başlayalım” diyordu.

6.) PAK’ın   görüşüne açıkça karşı çıkan yoktu. HAK-PAR ise " Siyasal Çerçeve" olarak tabir edilen maddelerin genel demokratikleşmeyi tarif ettiğini , bu maddelerin her STK ve demokrat partilerin beyannamelerinde yer aldığını , " en uygun araç ve mekanizmalarla seçime girilecektir" gibi bir ifadenin geniş yorumlandığında herkesle ittifaka açık olduğunu oysa   bazı katılımcılar kimlerle ittifak yapılması gerektiğini söylerken kimlerle yapılamayacağını da dile getirdiklerini ileri sürerek PAK’ın bu muğlak tutumuna çok açık itiraz ediyordu.

Devamında HAK-PAR temsilcisinin     “   Sizin penc kolinize , gerçi ÖSP ayrıldığına göre , çar kolinize beşinci ya da altıncı olmayız. Biz buraya seçimleri konuşmaya geldik.   Seçimlere ya bağmsız adaylarla yada burada hazır bulunan partilerden birinde seçimlere katılmak şeklinde iki alternatifin ortaya çıktığını, Siz kendi aranızda her zaman zaten görüşüyorsunuz. O halde siz çalışmalarınızı yürütün biz de Eylül 2018’e kadar örgütlenme işimize bakalım. Eylül 2018’den sonra seçime katılma yeterliliğini sağlayamazsak hep beraber PSK’nin önerdiği ‘bağımsız adaylarla seçime katılma’ formülünü konuşalım” mealindeki sözleri   görüşmeleri tıkanma noktasına getirdi.  

 

7.) Bunun üzerine çağrıcılardan  Sayın Behlül YAVUZ söz aldı ve el yazısı ile hazırlamış olduğu bir önerisini okumadan önce “ arkadaşlar gerçekten toplantının bu şekilde bitmesine biz çok üzülürüz. Buradan bir uzlaşı sağlansın istiyoruz. Tartışmalardan çıkardığım eğilimleri dikkate alarak , PAK’ın sunduğu metin üzerine şöyle bir şey çiziktirdim. Bu daktilo edilirken cümleler düzeltilebilir , imla ve ifade hataları düzeltilebilir ” diyerek;

“Halkımız için milli demokratik bir seçim alternatifi yaratmak için çalışmaya karar veren partilerimizden birinin seçimlere katılma hakkını kazandığı zaman, o partinin şemsiyesi altında seçime girilecektir. Partilerimizden herhangi birinin seçime katılma hakkını elde edememesi halinde, halkımızı alternatifsiz bırakmamak için, bağımsız adaylarla seçime girilecektir.”

Bu öneri   öneri sahibi Behlül Yavuz’, Azadi temsilcisi Sıtkı Zilan ve M.Emin Kardeş'in   yüksek sesli dikteleriyle   İbrahim Güçlü'nün el yazısı ile kaleme alındı.

Öneri   temel olarak PSK’nin bağımsız adaylarla girme anlayışı ile HAK-PAR’ın parti çatısı altında girme anlayışını birleştiren bir metindi.   kademeli bir süreci öngörüyordu. İlkin katılan partilerden herhangi biri veya bir kaçının seçime girme yeterliliğini elde etmesi halinde parti çatısı altında seçimlere girmek aksi durumda bağımsız adaylarla seçime girme alternatifini oluşturmayı öngörüyordu ve kimsenin itirazına sebep olacak bir boşluk bırakmıyordu.

Bu öneri tüm taraflarca kabul gördü ve hemen orda el yazısı ile düzenlendi. Sıra tarafların imzası noktasına gelecekken   PSK temsilci Sayın TEK   ayağa kalktı ve biz imzalamayız ; bizi hep HAK-PAR’a yöneltiyorsunuz demeye başladı. Böylece protokolün imzalanması bir sonraki toplantıya kaldı.

8.)İkinci toplantıda el yazısı ile hazırlanan ve üçüncü toplantıda imzaya açılacak metnin daktilo edilmiş hali tüm katılımcılara elektronik ortamda Sayın İ.Güçlü tarafından aşağıdaki şekliyle gönderilmişti.

P R O T O K O L

Bir aydın grubunun çağrısıyla bir araya gelen aşağıdaki parti ve örgütlerimizin temsilcileri, yaptığımız 2 toplantı sonucunda aşağıdaki ilkelerde anlaşmaya vardık.

1-Aşağıda imzası olan biz parti ve örgütler, önümüzdeki 2019 seçimlerinde birlikte hareket etmeye ve çalışmaya karar verdik.

2-Halkımız için milli demokratik bir seçim alternatifi yaratmak için çalışmaya karar veren partilerimizden birinin seçimlere katılma hakkını kazandığı zaman, o partinin şemsiyesi altında; birden fazla partinin seçime girme hakkını kazanması durumunda “seçim ittifakı” şemsiyesi altında seçime girilecektir.

3-Partilerimizden herhangi birinin seçime katılma hakkını elde edememesi halinde, halkımızı alternatifsiz bırakmamak için, bağımsız adaylarla seçime girilecektir. Bunun için koşullar olgunlaştırılacaktır.

4-Bu milli demokratik seçim ittifakına Kürdistan Toplumunun en geniş siyasal ve toplumsal kesimlerinin katılımı için çaba sarf edilecektir.

 

9.) Üçüncü toplantı : Toplantıya   bu protokolün   daktilo edilmiş halini imzalamak için gitmiştik   Fakat ne hikmetse üçüncü toplantıya katıldığımızda HAK-PAR’ın önüne bir başka metin konuldu. Yeni metinde ikinci toplantıya sunulan ve tarafımızdan itiraz edilen seçime katılma yöntemini somutlamayan   “... dönemin şartlarına en uygun araç ve mekanizmalarla seçimlere katılacaklardır."  İbaresi yer alıyordu.

Önceki toplantıda PSK haricinde herkes bu metinde yer alan dört maddelik çalışma şartlarını kabul etmişlerdi.

 

Protokolü imzalamayacağını söyleyen   PSK de bu toplantıya tekrar katılmıştı.

 

Toplantı açıldığında   PAK başkanı M. Özçelik, önceki toplantıdan hemen sonra PSK'nin sürecin dışında kalmaması ve sürece eşlik etmesi için kendi aralarında bir görüşme yaptıklarını,   yeni öneri hazırladıklarını, bu öneri içeriğinin taraflarca tartışılmasını gerekli gördüklerini açıkladı.

 

HAK-PAR ile TKDP temsilcisi; üzerinde   mutabakat sağlanan bir metnin söz olduğunu,   başka bir önerinin tartışılmasının doğru olmadığını belirtti.

 

PSK başkanı M. Tek “ortada bir mutabakat olmadığını” söyleyerek itiraz etti. Bununla birlikte Mustafa Özçelik de " bazı maddelerinde bir mutabakat olduğunu, ancak bunun imzalanmadığını" söyleyerek bir bakıma bir mutabakat olmadığını ima etti.   Metnin biraz daha esnetildiğini, amaçlarının herkesi kapsayan bir ittifak zemini oluşturmak olduğunu söyledi.

 

Toplantılara ilk defa katılan S. Bucak “Yerel seçimlerin kendileri için çok önemli olduğunu, buna hazırlanmak gerektiğini   ve bir Kürt ittifakının zorunlu oluğunu" söyledikten sonra   "önceden kendimizi kısıtlayacak metin yerine daha esnek kavramlarla oluşmuş bir metnin daha iyi olacağını" söyleyerek PSK ve PAK’ın tutumuna yaklaşıyordu. Tekrar söz aldığında ise bu kez "Yerel seçimlere, seçim hakkını kazanmış bir partiyle girmeyi doğru bulduklarını ;bir dönem genel başkanlığını yaptığı HAK-PAR ile seçime girmenin bir sakıncası olmadığını" belirterek "Genel seçimler için ise bir kararımız yok." dedi.

 

Çağrıcılardan İbrahim Güçlü PSK'nin niyetini ve tutumunu netleştirmesi gerektiğini söyleyerek . "Bakın HAK-PAR seçim hakkını kazanamaması durumunda bağımsız adaylarla seçime hazırlanacak bir blokun içinde yer alacağını şimdiden açıkça söylüyor. PSK de açıkça     seçime girme yeterliliği kazanması durumunda HAK-PAR çatısı/şemsiyesi altındaseçime girip girmeyeceğini şimdiden söylemelidir.   PSK cesurca ve dürüst bir şekilde bunu açıklamalıdır. Bunu bilmek hepimizin hakkıdır, dedi.

 

PSK başkanı, bu eleştiri ve sorular karşısında gerildi: Bizi açıkça Hak-Par'a doğru kaydırma girişimi var. Biz bu işlerde yokuz, dedi ve   toplanıdan çıkmak istedi. Mustafa Özçelik, engel oldu.

 

Verilen aradan sonra toplantıyı açan PAK Başkanı Mustafa Özçelik önceki protokol metni ile kendilerinin sunduğu metin arasında, 2. Ve 3. madde dışında bir değişiklik olmadığını, bu değişikliğin amacı PSK'nin isteklerini dikkate almak olduğunu belirtti. Birlikte çalışmanın yolunu açmak için bu maddenin esnetildiğini tekrarladı.

 

Hak-Par sözcüsü " Siyasal Çerçeve" olarak tabir edilen maddelerine ilişkin önceki toplantılarda yapmış olduğu eleştirilerini tekrarladı   ve  " en uygun araç ve mekanizmalarla seçime girilecektir" ifadesindeki muğlaklığı eleştirdi. Bu ifadenin çok geniş olduğunu herkesle ittifaka açık olduğunu oysa önceki görüşmelerde bazı katılımcılar kimlerle ittifak yapılması gerektiğini söylerken kimlerle yapılamayacağını da dile getirdiler. Bu nedenle protokolün 2.maddesi bu haliyle tarif edildiğini ; uzlaşma metinlerinin kısa , edebiyattan uzak ve yalın olması gerektiğini , bu nedenle M.Özçelik'in hazırladığı yeni metnin   çok anlamlı olmadığını söyledi.

 

Azadi Hareketi ise ittifak olsun da nasıl ve kimlerle olursa olsun havasındaydı.

 

Böylece ilk iki toplantının yok hükmünde sayıldığı üçüncü toplantı , yeni bir metin hazırlamak üzere PDK , PAK ve TKDP temsilcilerinin görev almasıyla son bulmuş oldu.

 

10.) Dördüncü toplantı : Yeni bir metin hazırlamak üzere PDK , PAK ve TKDP temsilcileri üçüncü toplantının bittiği saatten yaklaşık bir saat sonra sözüm ona yeni bir metin hazırlayıp tüm katılımcılara elektronik ortamda göndermişlerdi Önceki metinlerden tek farkı dönemin şartlarına en uygun araç ve mekanizmalarla   seçimlere birlikte katılacağız.” Cümlesinden “araç ve mekanizmalar”ı çıkarıp yerine      “dönemin şartlarına en uygun şekilde” ibaresini koymuşlardı.

Dördüncü toplantı 30 Nisan 2018 günü saat 13.00’te PDK ( Platforma Kurden Demokrat) bürosunda yapıldı.

Ama toplantıya geçmeden once iki toplantı arasındaki   30 Mart ile 30 Nisan arasındaki   1 aylık sürede gelişen olaylara kısaca değinmek gerekiyor.

  • 2 Nisan’da Neçirvan Barzani'nin   ikiz kardeşi Dılovan İdris Barzani vefat etmişti. Görüşmelerimizin katılımcısı arakadaşlardan bazıları taziyesi için Güney’e gitmiş, orada bazı görüşmeler de yapmışlardı.
  • Nisan ayının ilk haftasında
  • Oysa sonrasında   sözü geçen roportajı dinlediğimde , toplantılarda ısrarlı sorularımıza rağmen HDP konusunda hep ketum davranan Sayın Özçelik ittifak girişimlerinin HDP dahil herkesi kapsadığını , herkese açık olduğunu söylüyor açıkça HDP ile ittifakı telaffuz etmişti.
  • Erken seçim kararı :   MHP Lideri Bahçeli 17 Nisan 2018 günü grup toplantısında yaptığı   konuşmasında   Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 26 Ağstos’ta yapılması gerektiğini “ söyledi. Ertesi gün Cumhurbaşkanlığının Sarayında Bahçeli ve Erdoğan özel olarak görüştüler. Görüşme sonrası Erdoğan seçimlerin 24 Haziran 20018 tarihinde yapılması konusunda anlaştıklarını söyledi. Ve böylece erken seçim süreci resmen başlamış oldu.
  • Erken seçim kararı netleşince HAK-PAR 12 Mayıs 2018’de yapılacak PM toplantısını erkene alarak

 

11.) Dördüncü toplantı :   Her zaman olduğu gibi yine elektronik ortamda gönderilen metinde dönemin şartlarına en uygun şekilde seçimlere kendi dışımızdakilerle birlikte katılacağız şeklinde “ufak değişiklikler” yapılmıştı ve toplantıdan sadece 15 dakika önce   PAK temsilcisi tarafından mesaj yoluyla HAK-PAR temsilcisine gönderilmişti.

Yine hazırlanan “siyasal prensipler”in hemen imzalanması istendi.       HAK-PAR ise   bu “siyasal prensiplerin” yetersiz ve zayıf olduğunu , hazırdaki her partinin programının çok daha ileri şeyler içerdiğini , meselenin “ siyasal çerçeve” olmadığını , bunu kısaltılıp uzatılabileceğini , değiştirilebileceğini ; “siyasal prensipler” /“siyasal çerçeve ”   başlıklı metni HDP’nin de HÜDA-PAR’ın gözü kapalı şekilde imzalayabileceklerini ama asıl meselenin   metinde geçen

alternatif yaratmak”tan ve “dönemin şartlarına en uygun şekilde”den ne kast edildiğini açıklamalarını istedi. Ancak bu konuda PAK , PSK ve Sertaç Bucak ısrarla susmayı ve hiçbir şey söylememeyi tercih ederken Azadi Hareketi’nin temsilcilerden biri mebus olmayı istemenin nesi kötü diyordu.

Sonrası tam çocukça bir diyaloğa dönüştü . Onlar “önce siz PM’de ne karar aldığınızı söyleyin” diyorlardı ; HAK-PAR ise “yok önce siz alternatif yaratmak”tan ne anladığınızı ve dönemin şartlarına en uygun şekilin ne olduğunu söyleyin”  diyordu. Bu komik durum bir müddet devam ettikten sonra HAK-PAR   eğer niyet HDP ile   ittifak ise HDP’nin adresini bildiğini, HDP'nin de HAK-PAR'ın adresini bildiğini , HAK-PAR Parti Meclisinin “HAK-PAR olanaklar ölçüsünde hem Cumhurbaşkanlığı  hem de Milletvekilliği seçimlerine göstereceği bağımsız adaylarla aktif şekilde müdahale edecektir.” yönünde aldığı kararı açıkladı.

İ.Güçlü , siyasette partilerin kendi parti programlarına göre hareket etmelerinin hayati önemini öne çıkaran tarihsel bir perspektif sundu.

B.Yavuz'dan   “burada bulunan parti ve gruplardan hiç kimsenin ve yöneticilerinin seçime girecek partilerle ittifakı durumunda aday olmayacakları taahhüt edilsin. Sonra herkesle ittifak için görüşülsün” önerisi geldi. Bu öneriyi konuşmak istemediler.

PAK temsilcisi M.Özçelik “ önce bu siyasal prensipleri imzalayacağız. Sonra dönemin şartlarına en uygun şeklin ne olduğunun tespiti için diğer partilerle görüşmek için bir tur atacağız.” Dedi.

Bunun üzerine HAK-PAR temsilcileri de   “tamam o zaman siz turunuzu atın   elde edeceğiniz sonuca göre yeniden sizinle görüşebiliriz. Şimdilik görüşmelerden çekiliyoruz. Aranızda yabancı olan HAK-PAR ile TKDP’dir. Siz zaten kendi aranızda sürekli görüşüyorsunuz” diyerek toplantıdan çıkmak için izin istedi . HAK-PAR temsilcilerinden sonra TKDP’den M.Emin KARDEŞ   “ biz parlamento seçimleri için değil yerel seçimler için görüşmelere katılmıştık. HAK-PAR yoksa biz de olmayız.   Zaten mahalli seçimleri konuşmak üzere katılmıştık” diyerek o da toplantıdan çıkmak için kalktı.

Böylece çağrıcılar , HAK-PAR ve TKDP için görüşmeler bu şekliyle bitti. Ancak TKDP aynı gün ya da sonraki gün tekrar dahil olmuştu.   28.05.2018

Sedat ÇINAR

HAK-PAR Genel Başkan Yardımcısı

 

 

Yazının ikinci bölümünde , “siyasal prensipler” /“siyasal çerçeve ” olarak adlandırılan metindeki maddelere ilişkin HAK-PAR’ın ileri sürdüğü itirazları yazacağım.

 


Bu Makele11772 Kez Okunmuştur
Çarşamba, 30 Mayıs 2018 20:59 tarihinde güncellendi