......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün367
mod_vvisit_counterDün7586
mod_vvisit_counterBu Hafta36653
mod_vvisit_counterGeçen Hafta55006
mod_vvisit_counterBu Ay141945
mod_vvisit_counterGeçen Ay216951
mod_vvisit_counterTüm Zaman2736851

We have: 123 guests online
Senin IP no:: 54.81.195.140
 , 
Today: Tem 20, 2018

HAK-PAR'ın Referanduma destek çalışmalarına engel PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 12 Ağustos 2017 21:10
AddThis Social Bookmark Button
HAK-PAR'ın Referanduma destek çalışmalarına engel

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), 25 Eylül’de Kürdistan’da yapılacak bağımsızlık referandumu ile ilgili destek çalışmaları, Diyarbakır valiliğinin 2935 Sayılı OHAL Kanunu’nun 11/e maddesi uyarınca kamu güvenliğini gerekçe göstererek engelledi.

Kürtçe ve Türkçe hazırlanan afişlerin Diyarbakır"ın değişik bölgelerinde 30 bilborda 8 gün süreyle asılması; ayrıca hazırlanan 100000 dolayında broşürün dağıtılması yine valiliğin bu kararıyla engellendi.

Valiliğin yasaklama kararına tepki gösteren HAK-PAR yetkilileri kararın referanduma destek verilmemesi için keyfi bir uygulama olduğunu belirtirek, kararı pretosto ettiler.

Dağıtımı yasaklanan broşür

Diyarbakır Valiliği tarafından dağıtımı yasaklanan broşürlerde şu ifadeler yer alıyordu:

“Sayın Mesud Barzani’nin çağrısıyla 7 Haziran 2017 tarihinde toplanan Güney Kürdistan’daki siyasi partiler, dini ve etnik gurupların temsilcileri, Kürdistan Federe Bölgesi’nin kendi kaderini kendisinin belirlemesi için referanduma gitme kararı aldılar ve tarih olarak; 25 Eylül 2017’yi belirlediler.

HAK-PAR olarak Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nin bağımsızlık kararını sevinçle karşılıyor, destekliyor ve dayanışmamızı ifade ediyoruz. Kürdistan Federe Bölgesi’nin kendi kaderini barışçıl bir şekilde, referandum yoluyla belirleme hedefi meşrudur. Uluslararası hukuka ve teamüllere uygundur.

Üstelik bugün Irak’ın ve tüm Ortadoğu’nun içinde bulunduğu koşullar nedeniyle de zorunludur. Kürdistan Federe Bölgesi’nin bağımsızlığı Ortadoğu’da istikrarsızlığa neden olan, barışı tehdit bir sorunun çözüme kavuşturulması açısından da önemlidir.

Türkiye hem içeride hem de İran, Irak ve Suriye’de Kürt karşıtı siyasetin yarar getirmesi bir yana, ciddi ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlar yarattığını görmelidir. Kürtlerin meşru haklarına kavuşması Türkiye için bir tehdit değildir. 20 milyon Kürdün yaşadığı Türkiye, kardeşlik hukukunu da gözeterek Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nin referandum kararını desteklemeli ve bağımsızlık ilanı halinde ilk tanıyan ülke olmalıdır.

HAK-PAR bunu talep etmektedir. Kürt halkının barışçıl yollarla kendi geleceğini belirleme hakkına saygılı olmanın, Türkiye’nin iç barışına, ekonomik gelişimine de önemli katkıları olacağını düşünmektedir.

Bugün koşullar Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nin bağımsız devlet olarak yoluna devam etmesi için uygundur. Bu tarihi bir fırsattır. Her Kürdistanlı bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeli, sandık başına gitmeli ve oyunu kullanmalıdır. Kürt halkını kardeş ve dost olarak görenlerde Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nin kendi kaderini özgürce belirleme kararını, amasız, fakatsız desteklemelidir.

* HAK-PAR, bağımsızlık için referandum kararı alan Sayın Mesud Barzani başta olmak üzere tüm siyasi parti, dini ve etnik grup temsilcilerini kutlar.

*HAK-PAR bütün Kürdistanlıları bu tarihi gün için seferber olmaya çağırır.

*YAŞASIN GÜNEY KÜRDİSTAN’IN BAĞIMSIZLIK YÜRÜYÜŞÜ”

Bu Makele869 Kez Okunmuştur
Cumartesi, 12 Ağustos 2017 21:11 tarihinde güncellendi