......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2675
mod_vvisit_counterDün4551
mod_vvisit_counterBu Hafta20968
mod_vvisit_counterGeçen Hafta19507
mod_vvisit_counterBu Ay33857
mod_vvisit_counterGeçen Ay109305
mod_vvisit_counterTüm Zaman6975553

We have: 65 guests, 9 bots online
Senin IP no:: 3.236.15.142
 , 
Today: Jul 10, 2020

Öküz Altında Buzağı Aramak
AddThis Social Bookmark Button

Öküz Altında Buzağı Aramak

 

Referandumdan sonra sosyal medyada Partimiz Hak ve Özgürlükler Partisinin, Referandumda takındığı tutum hakkında farklı farklı yorumlar, eleştiriler yer yer de ithamlarda bulunuldu.

Bunlar:

1- Hak-Par ittihatçı ve ulusalcı sol yanında yer aldı ve benzeri söylemler. Öncelikle bu çok sığ ve gerçeklerden uzak, sadece algı operasyonudur. Bizim "Hayır" gerekçelerimiz 18.02.2017 günlü PM sonuç bildirgesinde son derece net bir şekilde açıklanmıştır. Özetle Değişiklik Paketinde Kürtler lehine bir açılımın olmaması, Kürtlerin görmezlikten gelinmesi, getirilen değişiklik paketinde Denge Denetim sisteminin olmaması, Zaten çok merkeziyetçi olan sistemin Cumhurbaşkanlığı makamında daha da merkeziyetçi olması vs.

2- Kimileri HAK-PAR'ın Kemalist çizgiye geldiği iddiasında bulunuyor. HAK-PAR Kurulduğu günden beri Kürt sorunun eşit haklara dayalı federal bir sistemle çözüleceğini, ana dilde eğitimi ve Kürtçenin 2. resmi dil olması gerektiğini savundu, halen aynı düşünceyi savunuyor. Şayet Kemalistler veya ittihatçılar da bunu savunuyorsa, yakıştırmalar doğrudur. Değilse bunu uyduranlar iftiracıdır.

3- Kimisi HAK-PAR'ın, HDP ile anlaştığını iddia ediyor. HAK-PAR Kurulduğu günden beri şiddete karşı, açık, şeffaf bir siyaset yapıyor. Yine HAK-PAR açıkça Kürt Halkının Kendi Kaderini Tayın hakkını savunuyor, Türkiye'de de Kürtler için federe bir statü talep ediyor. HDP bunları talep ederse anlaşmamamız için neden yoktur. Ne var ki, HDP' siyasetini Halkların Kardeşliği ve Türkiyelileşme üzerine kurmuş, Kürtler için statü istemediği gibi, isteyenleri de engellemek istiyor.

4- Geçmişte de HAK-PAR için AKP destekçisi, hatta AKP tarafından kurulmuş, AKP'ce desteklenen parti yaftası yapıştırılmaya çalışıldı.

Güneş balçıkla sıvanmaz. HAK-PAR kurulduğu günden beri Kürt ulusal çıkarlarının gerekleri ve demokrasinin derinleştirilmesi ekseninde siyaset yapıyor. Siyasetini kendi tüzüksel organlarında ve programına uygun belirliyor. Bizim belirlediğimiz taktik ve stratejiler ve hedefler tesadüfen başka Parti ve eğilimlerle yer yer örtüşebilir. Bu durum kimilerince mal bulmuş mağrip gibi değerlendirilip, akıllarınca HAK-PAR' vurmaya kalkışıyorlar. Kusura bakmasınlar burada onlara değil ekmek, kırıntı çıkmaz. Bu Parti yurtsever ve demokratik olgunluğunu her durumda ispatlamıştır, halkımız bunu bilmektedir.

HAK-PAR olarak biz referandum süresince "Hayır"'ı savunan hiç bir parti ile ilişki geliştirmedik. Ortak bir strateji belirlemek için dolaylı ya da dolaysız görüşme yapmadık. Mitinglerine katılmadık. Bildirilerinin altına imza atıp, dağıtmadık. Hayır diyen partilerin kaygılarında da ortaklaşmadık. Biz hem eski Anayasaya, hem de yeni değişiklik paketine hayır dedik.

Bizi statükocu diye itham edenler oldu. Federal bir sistemi, ana dilde eğitimi, Kürtçenin resmi dil olmasını, demokrasinin derinleşmesini, Hukukun Üstünlüğünü savunan HAK-PAR'ı statükocu sanmak ya cehalettir ya da kasıtlı ithamdır. Öküz altında buzağı aramanın manası yoktur. HAK-PAR kendi başına siyaset üretecek kapasitededir. Ne bundan önce, ne de bundan sonra hiç bir gücün ya da odağın uydusu olmadı, olmayacaktır da. Biz HAK-PAR'ız tek kaygımız halkımızın ulusal demokratik çıkarlarıdır. Siyasetimiz, halkımızın çıkarları, huzuru, güvenliği ve özgürlüğünü sağlamaya odaklıdır, bundan sonra da hep öyle olacaktır.19.04.2017

Av.Abdulmenaf KIRAN

HAK-PAR Gnl.Bşk.Yrd.

Bu Makele42408 Kez Okunmuştur