......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2570
mod_vvisit_counterDün3799
mod_vvisit_counterBu Hafta20761
mod_vvisit_counterGeçen Hafta36292
mod_vvisit_counterBu Ay60578
mod_vvisit_counterGeçen Ay131828
mod_vvisit_counterTüm Zaman7134102

We have: 11 guests, 12 bots online
Senin IP no:: 34.200.218.187
 , 
Today: Ağu 14, 2020

A.B. ÜYELİĞİ VE AVRUPA STANDARTLARINDA, ÇOĞULCU- KATILIMCI BİR DEMOKRASİ
AddThis Social Bookmark Button

Biz HAK-PAR olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini destekliyoruz ve tam üyeliğin bir an önce gerçekleşmesini istiyoruz. Bunun için Türkiye bir an önce gerekli reformları tamamlayarak AB üyeliğinin gereklerini yerine getirmelidir.

Türkiye, tam üyeliğin gecikmesiyle ilgili olarak AB ülkelerini suçlamasına rağmen, kendisi söz konusu reformları yapmakta hep gecikti, ağır davrandı, ayak sürüdü. Kopenhag Kriterleri’nin gereğini yerine getirmek ve AB üyeliğinin gerektirdiği diğer adımları atmak Türkiye’nin demokratikleşmesi, şeffaflaşması, ekonomik gelişmesi için de hayati önemdedir. Biz AB standartlarında çoğulcu, katılımcı bir demokrasiyi savunuyoruz.

Düşünce, örgütlenme ve basın özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Venedik Şartı’na uygun olarak şiddeti dışlayan tüm siyasi partiler, dernekler serbest olmalıdır.
Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası, Ceza Yasası demokratikleştirilmeli; TMK kaldırılmalı. Seçim barajı tümden kaldırılmalı, her parti aldığı oy oranında
Parlamento’ya temsilci sokabilmeli ve aldığı oy oranında hazine yardımı alabilmeli. Ülke genelinde ya da yerel planda yurttaşların hayatını etkileyecek önemli konularda genel ya da yerel referandumu savunuyoruz.

Böylece yurttaşların kendilerini ilgilendiren konularda söz ve karar sahibi olmasını istiyoruz. Barış ortamı ve çağdaş standartlarda bir demokrasi, yönetimin açık ve şeffaf olması, iyi bir yönetimin de koşuludur.

Bu Makele46620 Kez Okunmuştur