......
Türkçe (Türkiye)KürtçeEnglish

E-UYELİK SİSTEMİ

SEÇİM BİLDİRGESİ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün604
mod_vvisit_counterDün7177
mod_vvisit_counterBu Hafta15079
mod_vvisit_counterGeçen Hafta31414
mod_vvisit_counterBu Ay59382
mod_vvisit_counterGeçen Ay109305
mod_vvisit_counterTüm Zaman7001078

We have: 49 guests, 1 bots online
Senin IP no:: 34.239.167.74
 , 
Today: Tem 14, 2020

Burkay: “Silahların susması Kürt halkının yararınadır”
AddThis Social Bookmark Button

Kemal Burkay,“Partimiz Kürt halkının temel taleplerini dile getiren ve özgürlük mücadelemizi yanlış yöne çekmek isteyenlerin tuzaklarını bozan bir partidir” dedi. 

Toplumda son dönemlerde oluşan çatışma sürecinin bitirilmesine yönelik umutların kalıcı bir barışa dönüşmesi için Anayasanın ülkenin bütün halklarını kucaklayacak şekilde hazırlanması gerekir.

Bunun da en iyi yolu Türkiye’nin eşitlikçi ve federal bir tarzda yeniden yapılandırılmasıdır.

Başbakan Erdoğan Almanya’ya yaptığı ziyaretinde Anadilde eğitim hakkının önlenmesini asimilasyon suçu olarak dilendirmiş, "entegrasyona evet, asimilasyona hayır" demiştir.


Almanya’da yaşayan Türklerin Anadilde eğitim hakkına sahip olmasına rağmen Almanya Başbakanı Merkel'e, liselerde de anadilde eğitim verilmesi konusunda baskı yapmıştır. Sayın Başbakandan aynı hassasiyeti Kürt çocukları için göstermesini istemek,

Kürt toplumu bakımından en basitinden insani bir beklentidir.Bir fırsat olarak yeni bir anayasa yapma şansı bulan Türkiye ne yazık ki, bu tarihi fırsatı sıkıntılı ve sancılı bir şekilde yürütmektedir. Buna rağmen bu fırsatı iyi değerlendirme meclis partilerinin elindedir.

Hiç şüphe olmasın ki,  bir halkın ana sütü kadar helal olan kendi diliyle eğitim görme hakkını yeni Anayasa da tanımamak ne vicdana, ne de uluslar arası hukuka sığar.

 

 

Bu Makele5183 Kez Okunmuştur
Perşembe, 11 Nisan 2013 23:47 tarihinde güncellendi