GÜNCEL

Bağımsızlık Kürt halkının hakkıdır

Bağımsızlık Kürt halkının hakkıdır

25 eylül 2017 de Kürdistan ve Kürdistan’ın dışında kalan ve statüsü referandumla belirlenmesi sürekli olarak ötelenen Kürt bölgelerinde yapılan referandumda, Kürdistan halkının %93 den fazlası, Birleşmiş Milletler’in ‘ulusların kendi kaderlerini belirleme hakkı’ ilkesine dayanarak, tam bir özgürlük içinde oylarıyla  bağımsız bir devlet olarak yaşamak istediğini, tüm dünyaya ilan etti.

Mesut Barzani Başkanlığında Parlamentoda temsil edilen partilerin temsilcilerinden oluşan Yüksek Konsey, referandum sürecini yönetti. Tüm etnik ve dini kesimlerin de tam desteği ile yürütülen referandum kampanyası, uluslararası gözlemcilerinde izlediği bir bayram havasında geçti.

Sadece Güney Kürdistan da değil, Kürdistan’ın tüm parçalarında ve diasporada  yüksek bir ulusal  şahlanışa neden olan referandumda, “Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kürt yerleşimlerinin bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusuna, Kürdistan halkı % 92.73’ü evet oyu kullandı.

Gerek sömürgeci bölge devletleri, gerekse büyük emperyal devletlerin referandumun sonuçlarını tanımaması ve kendi menfaatleri için uluslararası hukuku çiğnemeleri, Kürdistan hakının oylarıyla elde ettiği zaferi ortadan kaldıramaz.

Bu referandumla 200 yıldır özgürlük mücadelesi veren Kürt halkı, artık bağımsız Kürdistan Devleti’nin tapusunu almıştır.

Bağımsızlık Kürt halkının hakkıdır. Bu hakkın teslim edilmesi bölgesel istikrar için de zorunludur.

HAK-PAR olarak Bağımsızlık Referandumun 5.yıldönümünde, başta Sayın Mesud Barzani olmak üzere, Bağımzıslık referandumunu yöneten ve katkı sunan herkesi, bir kez daha selamlıyor, Kürdistan halkını kutluyorum.

25.09.2022

Düzgün Kaplan

Hak ve Özgürlüker Partisi

HAK-PAR Genel Başkanı


About Post Author