16 C
Diyarbakır
Salı, Mayıs 17, 2022

Basına ve kamuoyuna

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

basn.jpg - 90.88 Kb

Şiddete başvurmak kendisine ve halka güvenmemektir

Bugün Van’da seçim çalışması yapan HAK-PAR ekibine yönelik olarak BDP yanlıları tarafından bir saldırı gerçekleşti.

Olay saat 10.30 sıralarında Cevdetpaşa Mahallesi’nde yaşandı. Van İl Başkanımız ve aynı zamanda İpekyolu İlçesi Belediye Başkan Adayımız Tayyip Kızılyıldız ve arkadaşları iki araçla mahalleden anons yapıp geçerlerken araçları 50 dolayında BDP yanlısının oluşturduğu bir grubun taşlı saldırısına uğradı. Araçtan inen arkadaşlarımız yapılanın ayıp ve çirkin olduğunu anlatmaya çalıştılar. Ama bu arada saldırganlardan biri arkadan yaklaşıp İl Başkanımıza yumruk attı. Seçim aracında ise atılan taşlardan dolayı birhayli hasar oluştu.

Biz bu olayı şiddetle kınıyor ve benzer olayların bir kez daha cereyan etmemesini temenni ediyoruz.

Bir yandan seçim döneminde Çorlu, Aksaray gibi yerlerde BDP ve HDP seçim çalışmaları nedeniyle saldırıya uğrar ve bu partilerin yetkilileri haklı olarak bundan şikayetçi olurlarken, öte yandan kendilerinin etkin oldukları yerlerde başka partilere yönelik olarak bu türden saldırılara göz yummamalı, meydan vermemelidirler.

Demokrasinin temel koşulu çok seslilik ve halkın özgür tercihidir. Seçimlerde şiddete başvurmak kendisine ve halka güvenmemektir. Ancak kitlelerin doğruları öğrenmesinden korkanlar bunu yapar.

Seçimlerin barışçı bir ortamda geçmesi, seçim yarışının demokratik şekilde cereyan etmesi, halkın tercihinin sandığa doğru biçimde yansıması için zorunludur. Bazı odaklar bunu sabote etmek isteyebilir ve provokatörler bu işte rol oynayabilir. Biz BDP’de sorumlu mevkideki arkadaşların bu tür saldırıları istedikleri veya onayladıkları kanısında değiliz. Ancak bu tür eylemlerin cereyan etmemesi ve provokatörlerin uygun ortam bulmaması için kendilerine de rol ve görev düşüyor. Kendi yandaşlarının saldırılarına karşı tutumlarını da net biçimde ortaya koymalı, açık biçimde kınamalıdırlar.

Kemal Burkay

HAK-PAR Genel Başkanı

8 Mart 2014

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Salı, Mayıs 17, 2022