GÜNCEL

HAK-PAR Yürüyüşü Mardin-Urfa Etabı

Burkay: Özgürlükçü, değişimci ve barışçıyız

Hak ve Özgürlükler Partisi’nin başlattığı “Özgürlük ve Barış Yürüyüşü” 7. Gününde Mardin ve Urfa illerinde devam etti.

Bugün sabah Parti otobüsü, bir minibüs ve otomobillerle Diyarbakır’dan hareket edildi. Çınar’dan parti marşı eşliğinde geçilerek Mardin’e gelindi. Konvoy kent girişinde Mardin il teşkilatı, partililer ve parti dostları tarafından karşılandı. Konvoy kente Parti marşı ve Kürtçe-Türkçe anonsun eşliğinde girdi. Kent içinde geniş bir tur atıldıktan sonra arabalardan inilerek Parti İl Merkezi’ne kadar bildiri dağıtılarak yüründü.

İl Merkezi önünde Burkay, partililere ve kitleye yönelik Kürtçe ve Türkçe dillerinde bir konuşma yaptı. Burkay, kitleyi selamlayarak başladığı konuşmasında şöyle dedi:

“Arkadaşlarımla birlikte bir kez daha Mardin’e gelmekten ve sizinle birlikte olmaktan mutluyum. Biliyorsunuz, bir hafta önce 14 ili kapsayan ‘Özgürlük ve Barış Yürüyüşü’nü başlattık. Birçok ile uğradıktan sonra şimdi Mardin’deyiz.  Bu vesileyle birkaç ay önce kurulmuş olan il teşkilatımızın açılışını yapacağız.

“Yürüyüşün amacı adından bellidir. Halkımız hem özgürlük hem barış istiyor ve bu ikisi birbirine bağlıdır. Bunun için Kürt halkının tüm temel hakları tanınarak bu sorun eşitlik temelinde çözülmelidir. Bize göre bunun biçimi federasyondur. Dünyamızda pek çok uygar ülkede sistem federatiftir. Böylece farklı halkların, farklı renklerin özgürce ve barış içinde bir arada yaşaması mümkün olmaktadır.

“Kürt sorununun çözümü diğer sorunların çözümünü de kolaylaştıracak, ülke her bakımdan demokratikleşecek ve barışa ulaşacaktır. Kürt halkının yanı sıra Anadolu ve Kürt coğrafyasının değişik yörelerinde yoğun biçimde yaşayan halklar, örneğin Mardin, Siirt ve Hatay yöresinde Araplar, Karadeniz yöresinde Lazlar, bazı yörelerde Çerkezler de anadilde eğitim hakkından ve diğer kültürel haklardan yararlanmalıdır.

“İnanç özgürlüğü bakımından da ülkemizdeki çok renkliliğe uygun demokratik adımlar atılmalı, Alevilerin haklı talepleri karşılanarak Alevi sorunu çözülmelidir. Bunun yanı sıra Hıristiyanlara, Musevilere, Ezdi Kürtlere yönelik her türlü ayrımcılık ve baskı son bulmalı, tüm bu gruplar da inançlarını özgürce yaşamalılar. Gerçek laiklik budur, kimseye inancından dolayı baskı yapmamak, kimseye imtiyaz tanımamaktır.

“Bu kapsamda son olarak başörtülü ve türbanlı kadınların önündeki yasak ve engellerin kaldırılmasını, başörtülü kadınların parlamentoya serbestçe girebilmesini olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Geçmişten beri talebimiz bu yöndeydi.”

Burkay partilerinin diğer bir temel özelliğinin, sorunların çözümünün barışçı yöntemlerle olmasını istemek olduğunu belirtti ve şöyle dedi: “30 yıldır süregelen ve büyük bedellere mal olan çatışma ortamının ardından şu anda silahlar susmuştur. Biz bunun devam etmesini ve artık kan akmamasını, sorunlara barışçı yöntemlerle çözüm bulunmasını istiyoruz.”

Burkay, HAK-PAR Mardin İl Teşkilatı’nın açılışı nedeniyle emeği geçenleri ve partilileri kutladı. Daha sonra il binasına geçilerek partililer ve konuklarla sohbet edildi.

Daha sonra Parti heyeti Mardin’den ayrıldı, yol boyunda Kızıltepe ve Viranşehir’den geçilerek Urfa’ya gelindi. Urfa girişinde heyet il yöneticileri ve partililer tarafından karşılandı. Yine parti marşı ile Kürtçe ve Türkçe anons eşliğinde bir süre şehir içinde yol alındıktan sonra araçlardan inilerek ve Kürtçe ve Türkçe bildiriler dağıtılarak HAK-PAR il teşkilatının bulunduğu binanın önüne gelindi. Orada Burkay Partililere yine Kürtçe ve Türkçe seslendi, gezilerinin amacını anlattı. Daha sonra il binasına geçildi. Orada partililer ve konuklarla sohbet edildi. Bir soru üzerine Burkay şöyle dedi:

“Partimizin geleceği ile ilgili olarak iyimseriz; çünkü mevcut partiler içinde halkın taleplerini savunan en iyi programa sahibiz. Özgürlükçü, değişimci ve barışçıyız.”

Gerek Mardin’de, gerek Urfa’da heyet sıcak bir ilgiyle karşılandı. Yürüyüş yarın Antep ve Adana yönünde devam edecek.

2 Kasım 2013

HAK-PAR Haber Merkezi

About Post Author