14 C
Diyarbakır
Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Güney Kürdistan gençleriyle HAK-PAR Diyarbakır il örgütünde gerçekleşen görüşme

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

3. Kürdistan Ulusal Gençlik Konferansına katılan Güney Kürdistan siyasi Parti ve sivil toplum örgütleri kuruluşlarının gençlik temsilcileri Diyarbakır’a gelerek Hak-par ve diğer Kürt kurumları temsilcisi gençlerle bir araya geldi.

Güney ve Kuzey Kürdistan gençleri arasından diyalog ve işbirliğini sağlamak amacıyla yapılan ziyarette konuşan, Güney Kürdistan Gençlik Federasyonu dönem sözcüsü Saman Qarachuxy 3.Ulusal Kürdistan Gençlik Konferansına katılan gençleri bir çatı altında toplamayı hedeflediklerini ifade etti.

12 kişiden oluşan Güney Kürdistan siyasi Parti ve sivil toplum kuruluşlarının gençlik temsilcileri heyeti bir dizi temaslarda bulunmak ve yapılması planlanan 4. Kürdistan Ulusal Gençlik Konferansının birlikte ve her kesimin dahil olması amacıyla Diyarbakır’a geldi. Heyet, HAK-PAR, KADEP, DİYARBAKIR ÇIRA, AZADİ İNİSİYATİFİ, NÛBİHAR, DİCLE-FIRAT DİYALOG GRUBU, TEVGERA CİWANÊ KURDİSTAN gençleri tarafından HAK-PAR Diyarbakır il binasında karşılandı.  Heyete hitaben konuşan 3. Kürdistan Ulusal Gençlik Konferansı Bakur temsilcisi ve HAK-PAR Merkezi Gençlik komisyonu üyesi Ramazan Moray, Güney gençlerinin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek tüm katılımcıları selamladı. Heyetin geliş amacının 3. Kürdistan Ulusal Gençlik konferansında çıkan ayrılıkların giderilmesi olduğunu, eğer karşılıklı anlayış ve birbirini anlama kültürünü geliştirmezsek, farklılıklarımızı kabullenmezsek bu tip konferansların amaca hizmet etmeyeceğini dile getirdi. Bu tip çalışma ve görüşmelerin Kürt gençleri arasında diyalogun gelişmesinin önemli bir adımı olduğunu belirterek, sözü güneyden gelen heyet sözcüsüne bıraktı.

Daha sonra söz alan Güney Kürdistan Gençlik Federasyonu dönem sözcüsü Saman Qarachuxy, Kuzeyli Kürt gençleri ile bir araya gelmelerinin önemine dikkat çekerek,  3. Kürdistan Ulusal Gençlik Konferansında alınan kararların hayata geçirilmesi ve diyalogun geliştirilmesi amacıyla böyle bir ziyarette bulunduklarını açıkladı. Qarachuxy, Güney ve Kuzey Gençlerinin daha aktif rol almaları ve Kürt sorunu ile ilgili olarak mücadele sürecinde aktif rol alabilmeleri için Kürt gençlerini bir çatı altında toplanmaları için çaba içerisinde olacaklarını vurguladı.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Pazartesi, Mayıs 16, 2022