24 C
Diyarbakır
Çarşamba, Mayıs 18, 2022

HAK-PAR VE PERSPEKTİFLERİ ADLİ TOPLANTIYA İLGİ BÜYÜKTÜ.

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

HAK-PAR VE PERSPEKTİFLERİ ADLİ TOPLANTIYA İLGİ BÜYÜKTÜ.


HAK-PAR Orta Almanya’nın düzenlendiği toplantı ilgi ile izlendi. Müzik dinletisinin yapıldığı ve Sayın Kemal Burkay’ın şiirlerinin okunduğu toplantı, HAK-PAR komitesinden Şenay Samarsin ve Hasan Sivri Dağ’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.


HAK-PAR Genel başkan yardımcısı Cafer Sterk Kürtlerin Osmanlı döneminden sonra oluşan tekçi ve militarist bir Cumhuriyette nasıl sindirildiğini, Kürt isyanlarının nasıl bastırıldığını anlattı. Bu insanlık dişi uygulamalara rağmen Kürtlerin özgürlük davasını bırakmadıklarını anlattı. Oluşturulan siyasi partiler ve örgütler, Kürtlerin bugünlere kadar ulusal bilinçlerinin gelişmesindeki katkılarından bahsetti.

 


Kürt siyasetinin geldiği noktada neden HAK-PAR a ihtiyaç duyduğunu anlattı. Bugün ise adeta muhalefetin olmadığı Kürt siyasetinde bir iflas noktasına gelindiğini, hem yönetimin, hem de Kürt cenahında yeni yanlışların yapıldığının altını çizdi.

Cafer Sterk, sonuç olarak şunları söyledi:

Ülkenin acilen çözüm bekleyen diz boyu sorunları bulunmaktadır. Her şeyden önce, yıllardır gündemde bir kangren gibi duran Kürt sorunu, azınlıklar sorunu, kadın sorunu gibi yapısal sorunlar çözüm beklemektedir. Hala demokratik bir Anayasa yapım sürecine giremeyen siyaset, ülke kaynaklarını da heder etmektedir. Çözüm üretemeyen, aksine sorunun kaynağı haline dönüşen bu siyasetsiz siyaset odakları yanında, özveriyle çırpınan, tüm yoksunluklara rağmen çabalayan ve doğru siyaset yapan partiler var. HAK-PAR bunlardan biridir.

HAK-PAR umudun partisidir. Bu umudu halka aşılamak ise, en başta biz partililerin görevidir dedi.


Yönetimin Kürtlerin en doğal haklarını vermemekte ısrar ettiğini, yönetimin ve muhalefetin modern ve çağdaş bir Anayasadan kaçtıklarını dile getirdi. Yoğun bir tartışma ve hoşgörüyle devam eden toplantı, arada sunulan yemekler ve sohbetlerden sonra, tekrar soru ve cevap bölümüyle bitti.

HAK-PAR Basın Bürosu.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Çarşamba, Mayıs 18, 2022