GÜNCEL

AVRUPADA HAKPAR RÜZGÂRI -1-

AVRUPADA HAKPAR RÜZGÂRI -1-

 

Latif EPÖZDEMİR

 

Avrupa HAKPAR’la Dayanışma Derneğinin düzenlediği” Ortadoğu ve Türkiye’de Son Siyasal Gelişmeler” adlı bir dizi konferansa katılmak üzere sayın genel başkan Refik KARAKOÇ ile birlikte 10 Haziran 2016 günü Almanya’ya hareket ettik. Hem konferanslara katılmak ve hem de bir dizi temaslarda bulunmak için gittiğimiz Avrupa’da rüzgârın HAKPAR’dan yana estiğini yerinde görmenin mutluluğu ile on günlük gezimizi sonlandırarak ülkeye döndük.

 

 

Her bakımdan son derece verimli ve olumlu geçen temaslarımız sonucunda birçok eski dostla görüşme olanağı bulduk, hatırı sayılır ziyaretlerde bulunduk. Gezimiz planlandığı gibi önce Paris ardından Denhag, Köln ve son olarak da Hamburg’da konferanslar ve temaslar gerçekleştirmekle geçti.

 

Uçağımız Köln’e indiğinde bizi sevgili Hasan alanda karşıladı. Sabah kahvaltısını Hasan ve eşi Zeynep hanımla evlerinde yaptık. Ardından Kek Fetah ve Hıdır Mak dostlarımızla bir araya gelerek programımız hakkında bilgiler aldıktan sonra aynı gün trenle Fransa/ Paris’e gittik.

 

Akşam saatlerinde düşler kenti Paris’e vardığımızda Mehmet Ali Akagündüz dostumuz bizi gardan alarak sevgili Kemalin restoranına doğru yöneldik. Derviş namı-gerçek Abdullah arkadaşımız yolda bize katılarak birlikte değerli ağabeyimiz Kürt Enstitüsü yöneticilerinden sayın Şevki Özkan ve beraberindeki dostlarla akşam yemeği yedik.Paris programımız ertesi gün başlayacaktı.

 

Paris gezimiz adeta bir müze biçiminde olan Parlaşöz mezarlığında başladı. Derviş, Hâkim ve eşi ve Şevki ağabeyle birlikte önce rahmetli Qasımlo’nun mezarını ziyaret ettik. Bilindiği gibi Kürt halkının efsanevi lideri Doktor Kasımlo alçak bir saldırı sonucunda İran ajanlarınca Viyana’da katledilmiş ve bu mezarlığa gömülmüştü. Daha sonra benzer bir suikast ile katledilmiş olan İran Kürdistan Demokrat Partisi yöneticileri Said Şerefkendi, Abdullah Kadiri, Fettah Ebduli ve diğer Kürdistan şehitlerini ziyaret ederek saygılarımızı sunduk.

 

Elbet Yılmaz Güneye de selam verecektik ve onu da ziyaret ettikten sonra sevgili Azad Acarı görmeye gittik. Azad Acar ömrünün baharında elim bir olayda yaşamını yitirmiş ve yıllar var ki dostlarının, babası Ziya ağabeyinin, Bilge Ablanın ve tüm sevenlerinin yüreğine ateş düşürmüştü. Ne yazık ki çok istediğimiz halde Ahmet Kayayı ziyaret edemedik çünkü Paris konferansı için zamanımız dolmuştu. Bu nedenle mezarlıktan konferans salonuna gittik. Salonda birçok dostumuz bizi bekliyordu.

 

Konferansı Derviş Akagündüz açarak konukları selamladı. Ziya Acar, Şevki Özkan, Erdoğan Göktaş, Veysi Barak ve daha birçok dostumuz salonda yerlerini almışlardı. Diğer Kürdistan parçalarından da temsilciler hazır bulunuyordu. Konferanslarda tek konuşmacı sayın genel başkandı. Sayın başkan konuşmasına Zazaca başladı, Kurmanci devam etti ve Türkçe sonlandırdı. Son derece olgun bir havada devam eden konferansımız soru ve cevaplar bölümü ile sona erdi. Paris konferansı beklediğimiz katılımın çok üstünde bir katılımla gerçekleşti. Emeği geçen dostlarımıza yürekten sevgiler sunarım.

 

Aynı günün akşamı yine yola koyularak bu kez Hollanda yolunu tuttuk ve akşam saatlerinde Denhag Holandspora vardık. Sevgili Düzgün aradaydı ve bizi aldı. Denhag’ta Komkar’a uğradık yöneticilerle sohbet ettik Sevgili Turan, Alican ve Ali ağabeyin sıcak dostlukları ve çabaları takdire değerdi. Şahin ve Sidar Bingöl ile de görüşmeler yaptık. Düzgün Kaplan ve değerli eşlerinin misafirperverliği, sıcak ve dostane alakaları bizi duygulandırdı. Artık konferansa başlayabilirdik, salona doğru gittik. Konferansımız için her şey hazırdı ve konferans sevgili BK üyemiz Düzgün Kaplan’ın moderatörlüğünde konferans başladı. Konferansa yüzden fazla kişi katılmıştı. Sevgili dostum Seyithan Kuriji yıllar sonra tekrar görmek bana haz verdi.

 

Federal Irak Cumhuriyeti Hollanda büyükelçisinin de temsilci gönderdiği konferansa Hollanda biriminde Hevkari diye adlandırılan Kürt yurtsever birliğini oluşturan KDP/IRAK, KDP-iRAN,KDP/BAKUR,PAK/ROJHILAT,PSK,ENKS,YDKS,HAKPAR/HOLANDA adlı dört parçadan Kürt örgütlerine mensup temsilciler, HAKPAR AVRUPA Dayanışma Derneği genel Başkanı Fetah TİMAR ve çok sayıda konuk salonda bizi bekliyordu.

 

Hak Par Genel Başkabnı Refik Karakoç’un konuşmacı olarak katıldığı konferansta Hakpar başkanlık kurulu üyesi Düzgün Kaplan ve Hak Par Hollanda biriminin organize ettiği konferans yaklaşık üç saat sürdü.Konferans Hakpar genel başkanının konuşmasından sonra konukların sorularını cevaplayarak devam etti.Ardından kimi konukların da söz isteyerek görüşlerini beyan ettikleri konferans amaçlandığı gibi verimli bir şekilde sonuçlandı.

 

Hakpar heyeti 13-06 2016 günü de,önce Federal Irak Cumhuriyeti Hollanda büyük elçisi SAYWAN BERZANİ’yi makamında ziyaret ederek yeni görevinden ötürü kutlama ziyaretinde bulundu.Bu görüşmede Hakpar Genel Başkanı sayın KARAKOÇ Türkiye ve Kürdistandaki siyasal durumdan ve Hakparın çalışmalarından söz ederek büyükelçiye partimizle ilgili tanıtıcı bilgiler de sundu.

 

Hakpar heyetinin aynı gün ziyaret ettiği ikinci adres de Hollanda Sosyalist Partisi Parlamento gurup sözcüsü HARRY VAN BOMMEL ‘in parlamentodaki çalışma odası oldu.Genel başkan Refik Karakoç ile HARRY VAN BOMMEL arasında çok samimi bir görüşme yapılarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.Yaklaşık 45 dakika süren görüşme tarafların karşılıklı memnuniyet duygularını dile getirmesi ile sona erdi.

 

Hollandada Uluslararası Lahey adalet Divanı, Parlamento ve Hükümet binaları, Özgürlük ateşi anıtı ve Panoramayı gezerek çeşitli bilgiler edindik. Sonraki Durağımız Hamburg olacaktı. Hamburg’a gitmek üzere Arnehime doğru yola koyulduk. İstasyona yakın bir yerde Sevgili Düzgünün annesini ve kardeşlerini de ziyaret ettikten sonra değerli dostlarımız Baran, Xidr ve dostlarının derneğini de ziyaret ederek yaklaşık bir saat kendileri ile görüştük, düşünce alışverişinde bulunduk, partimizin politikaları ve birlik çabalarımız konusunda bilgiler sunduk. Dostlarımızın sıcak ağırlamalarından sonra akşam saatlerinde trene binerek bir ülkeden bir başka ülkeye yola koyulduk akşam Almanya/ Hamburg’ta olmamız planlanmıştı.

 

Devam edecek.

About Post Author