25 C
Diyarbakır
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

KEMAL BURKAY: RÜZGAR HAK-PAR’DAN YANA ESMEKTE

Yaklaşık okuma süresi: 3 dakika

KEMAL BURKAY:

RÜZGAR HAK-PAR’DAN YANA ESMEKTE

HAK-PAR Dayanışma Derneği’nin 27 Şubat günü Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlediği yurtdışı toplantısı, HAK-PAR dayanışma komitelerini temsilen Federal Almanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, İsveç, Danimarka, Hollanda ve Finlandiya’dan 400 dolayında delege ve örgüt taraftarının katılımıyla yapıldı.

Toplantıda Federal Almanya HAK-PAR’la dayanışma derneğinin çalışmaları değerlendirildi ve yeni yurtdışı yönetimi belirlendi. HAK-PAR Eski Genel Başkanı Kemal Burkay ile şu andaki Genel Başkan Vekili Necati Bayram da toplantıda hazır bulundular ve konuşma yaptılar. Ayrıca toplantıda hazır bulunan bazı konuklar da söz alarak HAK-PAR’la dayanışmalarını dile getirdiler.

Kemal Burkay, coşkuyla izlenen konuşmasına konuklarını Kürtçe selamlayarak başladı. Bir kez daha yurt dışındaki arkadaşlarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve şöyle devam etti:

 

 

“Geçen yıl Newroz’da Genel Başkan Fehmi Demir’le birlikte yurt dışında sizlerle idik. Bu yıl ne yazık ki bu değerli yoldaşımızı yitirdik. Oysa burada onunla olmak ne iyi olurdu.”

Burkay daha sonra Türkçe olarak sürdürdüğü konuşmasında, 1990 yılından bu yana Kürt siyasal hareketinin legal plandaki örgütlenme çabalarından, peş peşe kurulup kapatılan HEP, DEP, DDP ve DBP gibi partilerden söz ederek şöyle dedi:

“HAK-PAR bu alanda son halkadır. O bir birlik projesi olarak kuruldu. Kürt yurtsever güçlerini Kürt halkının özgürlüğü ve demokrasi hedefi üzerinde bir araya getirmeyi amaçladı. HAK-PAR aynı zamanda 2000’li yılların başında, Kürt hareketinin içine düştüğü olumsuz koşullarda, Kürt halkının meşru taleplerini yükseltmek, kitlelere umut vermek için bir seçenek olarak kuruldu.

“HAK-PAR şu anda Kürt sorununun çözümü için en gerçekçi, derli toplu bir programa sahip olan tek partidir. Biz eşitlik temelinde bir çözümü öneriyoruz, bu federasyondur.

“Kürt halkı nüfusun ezici çoğunluğunu oluşturduğu Kürdistan’da serbest seçimler sonucu oluşacak parlamento ve hükümetle kendi kendini yönetmeli, merkezi parlamento ve hükümette de nüfusu oranında temsil edilmelidir.

“Kürtçe Türkçenin yanı sıra resmi dil ve eğitim dili olmalıdır.

“HAK-PAR ülkenin diğer bir önemli sorunu olan Alevi sorununun çözümü için de başından beri gerçekçi bir programa sahip. Alevilerin haklı talepleri karşılanmalı, zorunlu din dersi kaldırılmalı.

“Alevi sorunu gerçek anlamda laik bir sistemle çözülür. Devlet hiçbir gruba inancından dolayı baskı yapmamalı ve hiçbir gruba imtiyaz tanımamalı.

“HAK-PAR ileri, çağdaş bir demokrasi için mücadele ediyor. Özgürlük ve demokrasi birbirinden ayrılamaz. Demokrasi Türk halkına gerekli olduğu kadar Kürt halkına, emekçilere, kadınlara da gereklidir. HAK-PAR emekçilerin haklarına ve kadın haklarına, doğal çevrenin korunmasına büyük önem veriyor.

“HAK-PAR’ın diğer bir önemli özelliği, sorunların çözümü için barışçı yöntemleri seçmesi ve şiddeti dışlamasıdır. Yaşadığımız bunca deneyim şiddetin sorunları çözmeye hizmet etmediğini, aksine ağırlaştırdığını gösterdi. Kitleler de şimdi bunu daha iyi kavrıyorlar.

“Böylesine özgürlükçü, çağdaş, demokratik bir programa sahip olduğu için HAK-PAR son dönemde kitlelerin ilgisini çekmektedir. Partimiz son üç seçimde oylarını peş peşe attırdı ve 26 binden 110 bine çıkardı, yani bir gelişme ivmesi kazandı. Parlamentodaki dört parti dışında, geçmişte ülkeyi yönetmiş anlı şanlı partilerin bile oyunun hızla düştüğü bir aşamada bu son derece önemlidir.”

Burkay, sadece doğru politikaların başarı için yetmediğine ve Konjönktürün, yani somut koşulların önemine de değinerek şöyle dedi:

“Gelinen aşamada rüzgarın yönü bizden değişmekte. Eğer kararlı davranır ve politikalarımızı kitlelere iyi anlatırsak, HAK-PAR’ın çok daha hızla büyüyüp kitlelerle kucaklaşacağına inanıyorum.”

Burkay konuşmasının son bölümünde, PSK’nin legale çıkma girişimi nedeniyle yaşanan ayrışmadan da söz ederek şöyle dedi:

“PSK’nin geç de olsa illegaliteye son vermesi elbet olumludur. Ama legale çıkarken yeni bir parti kurmaya gerek yok. HAK-PAR zaten mevcut ve PSK’nin yurt içindeki kadrolarının tamamı da orada idiler. Şimdi bir bölümünün ayrılması, ayrı bir parti kurması için neden yok. Kürt halkı için yakın hedef özgürlük ve demokrasidir, bunun için en uygun örgüt ise HAK-PAR’dır.

“Düne kadar HAK-PAR saflarında mücadele eden, yönetiminde yer alan bazı arkadaşların ayrılması yanlış olmuştur, bu hem HAK-PAR hem PSK bakımından kan kaybıdır. Umarım ki bu arkadaşlar bir an önce bu yanlışı kavrarlar ve birliğimiz HAK-PAR’da güçlenerek devam eder.”

HAK-PAR Basın Merkezi

28 Şubat 2016

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Cumartesi, Mayıs 21, 2022