11 C
Diyarbakır
Salı, Mayıs 17, 2022

İMC TV DE, RÛDAW TV GİBİ ENGELLENDİ

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

İMC TV DE, RÛDAW TV GİBİ ENGELLENDİ

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının “ terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesi ile TÜRKSAT Genel Müdürlüğüne gönderdiği yazı ile İMC TV uydu yayın listesinden çıkarıldı. Bilindiği gibi daha önce de Samanyolu, Dünya Tv ve Bugün Tv gibi televizyonlar da benzer nedenlerle Türksat Uydusundan çıkarılmış ve böylece yayınları durmuştu.

 

Kuşkusuz basın ve yayın organlarına yönelik bu engellemeler halkın haber alma özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelmektedir. Bu anlayış muhalif seslere hoşgörülü bakmayı demokratik yaşamın zorunlu bir ilkesi gibi görmeyen bir anlayıştır. Bu anlayış benden yana olmayana ferman, benden yana olana derman anlayışıdır ve muhalefeti susturup sindirmeyi, muhalif basını biat etmeye zorlamayı amaçlamaktadır. Bu anlayış asla tasvip edilemez.

Ne tesadüftür ki, İMC TV savcılık tarafından engellendiği anda RUDAW TV de PYD’nin “kanton” yönetimi tarafından engellenmişti. Açıktır ki RUDAW TV’yi ve İMC TV’yi engelleyen zihniyet aynı zihniyettir. Bu nedenle İMC TV için gelişen tepkilerin RUDAW TV için de gösterilmesi arzulanırdı. Ne var ki kendilerine “aydın- demokrat” diyen, “basın özgürlüğünden” dem vuran birçok kişi ve kurum, RUDAW TV konusunda sessizliğini korumaktadır. Bu manidar bir tutumdur ve güven vermekten uzaktır.

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAKPAR olarak RUDAW TV ve İMC TV yayınlarını durduran zihniyetleri şiddetle kınıyoruz. Halkın haber alma özgürlüğünü engelleyen siyasetleri tehlikeli ve anti demokratik olarak görüyoruz

RUDAW ve İMC’yi engelleyen zihniyet ruh ikizi zihniyetleridir. Her iki zihniyet de demokrasiye tahammülsüzdür. Muhalif yayın organlarının, farklı seslerin özgür bir biçimde halka ulaşmasına tahammül edemeyen anlayış, basına ve yayın organlarına sansür uygulamayı marifet ve başarı sayan mantık, demokrat olamaz. Keza her iki televizyonun da maruz kaldığı engellemeyi aynı ölçüde kınamayanlar, baskıcı anlayışlara sessiz kalanlar, unvanları ve görevleri ne olursa olsun demokrat sayılamazlar.

HAKPAR Kürt yayıncılığının önde gelen kurumlarından olan RÛDAW TV’nin Rojava / KOBANÎ’ de PYD Kantonu yetkililerince engelleyen anlayışı, anti-demokratik görür ve kınar.

HAKPAR, İMC TV’nin yayınlarını Türkiye’de savcılığın isteği üzerine engelleyen anlayışı anti-demokratik görür ve kınar.

HAKPAR, tüm demokratları, kimden gelirse gelsin, halkın özgürce haber alma özgürlüğünü kısıtlayan baskıcı tutum ve uygulamalara karşı tavır almaya çağırır.

HAKPAR, RÛDAW TV ve İMC TV’nin özgürce yayınlarını sürdürebilmesi için dayanışma içinde olduğunu belirtir. 27.02.2016

Latif EPÖZDEMİR

Hak ve Özgürlükler Partisi /HAKPAR

Genel Başkan Yardımcısı

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Salı, Mayıs 17, 2022