23 C
Diyarbakır
Pazartesi, Mayıs 16, 2022

BASINA VE KAMUOYUNA

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

Sanatçı Gökhan ASLAN yaptığı bir performans çalışmasında İŞİD teröristlerinin Êzdî yerleşim kenti olan Şengalde ki baskını sonrası kaçırdıkları Êzdî kadınları ellerine zincir vurup çarşafla köle pazarlarında satışa sunmasını temsil eden bir sergi açmış ancak kimi gerici-tutucu kişiler tarafından “ çarşaflı kadınlara ve çarşafa karşı bir sergi” olarak yorumlandığı için sanatçının sergisine saldırı düzenlenerek sanatçıya ve sanatına karşı bir linç girişimi gerçekleştirilmiştir.

 

 

Gökhan ASLAN, ne İslam dinine ne de inançlı insanların yaşam tarzına karşı bir performans sergilememiştir. O sadece İslami rumuzlar ve motifler arkasına gizlenerek eşi benzeri görülmemiş vahşetler gerçekleştiren İŞİD terör örgütünün yaptıklarını teşhir etmek istemiş ve komu oyunu kendi ifade tarzı ile bilgilendirmek istemiştir.

 

Gökhan Aslanın ifade özgürlüğünü kullanarak insan hakları savunucularını duyarlı kılmaya yönelik bu sergisine saldırıp hakaret eden bu karanlık zihniyeti kınıyoruz. Unutulmamalıdır ki bu ve buna benzer çirkin saldırılar İŞİD terör ve vahşetine daha çok cesaret vermektedir. İslamiyet ve İslami yaşam tarzı ile asla bağdaşmayan vahşi eylemler gerçekleştiren İŞİD’e destek sunmak, bilerek ya da bilmeyerek ona arka çıkmak tüm müslümanlara yapılabilecek bir hakarettir.

 

Gökhan Aslan yalnız değildir. Duyarlı kamuoyunu dayanışmaya çağırıyoruz.

10.11.2015

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR

Basın Bürosu

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Pazartesi, Mayıs 16, 2022