11 C
Diyarbakır
Salı, Mayıs 17, 2022

HAK-PAR eski Genel Başkanı Kemal Burkay’ın Parti Genel Merkezi önünde yapılan Törende yaptığı konuşma:

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

HAK-PAR eski Genel Başkanı Kemal Burkay’ın Parti Genel Merkezi önünde yapılan Törende yaptığı konuşma:

Değerli arkadaşlar, dostlar.

Partimizin Genel Başkanı Fehmi Demir’i beklenmedik bir trafik kazasında genç yaşında yitirdik. Acımız ve üzüntümüz büyüktür. Fehmi Demir daha genç yaşında siyasi mücadelenin içinde, ön saflarda oldu. Uzun yıllar Genel Sekreterliğini yaptığım Kürdistan Soyalist Partisin’de birlikte çalıştık. 1990’dan itibaren yurtiçinde örgütlenen HEP, DEP, DDP, BDP ve son olarak HAK-PAR’ın kuruluşunda ve yönetiminde Genel Sekreter Yardımcılığı, Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, son olarak da 6. Kongremizle birlikte HAK-PAR Genel Başkanlığı yaptı.

Deneyimli bir siyasetçi idi ve başından beri baskı görenlerin, ezilenlerin, Kürt halkının ve emekçilerin hak ve özgürlükleri için mücadele etti. Bu nedenle kaybımız büyüktür. O, yeri zor doldurulur insanlardan biriydi. Ama ne yazık ki hayat aynı zamanda bu tür acı sürprizlerle doludur. Daha birkaç ay önce tanık olarak onun nikâh töreninde bulunmuştum, şimdi ise bu acı olaya tanıklık ediyorum. Değerli eşi Gül, annesi ve şu anda yanımda olan gencecik oğulları, diğer tüm yakınları için bu acının ne kadar zor olduğunu biliyorum. Onlara ve tüm arkadaş ve dostlarına başsağlığı ve sabır dliyorum.

Siyasi mücadele içinde ne yazık ki birçok arkadaşımızı şu veya bu şekilde genç yaşta yitirdik. Kimisi hain kurşunlara teröre hedef oldu, kimisi işkencede yaşamını yitirdi birçoklarını da böylesine beklenmedik trafik kazalarında yitirdik. Nurettin, Yavuz, Bozan, Vahit, Enis ve diğerleri… Şimdi de ne yazık ki Genel Başkanımız Fehmi Demir’i toprağa veriyoruz.

Herşeye rağmen bize düşen yas tutmak, gözyaşı dökmek değil, onların mücadelesini kararlı biçimde sürdürmek, böylece aynı zamanda onların anısını yaşatmaktır. Onların da bizden istediği bu olurdu.

Bu acılı günde yanımızda olan, bu törende yer alan ve mesajları ile bize dayanışma gösteren tüm devlet adamlarına, siyasi parti temsilcilerine ve herkese çok teşekkür ederiz.

27.10.2015

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Salı, Mayıs 17, 2022