GÜNCEL

TÜRKİYEDEKİ DEMOKRASİ VE SOSYALİZM MÜCADELESİ, YILMAZ NEFERİ ÇETİN ALTAN’I YİTİRDİ

Demokrasi ve sosyalizm mücadelesi yılmaz bir neferini yitirdi. 1927 yılında yaşama merhaba diyen gazeteci yazar Çetin ALTAN, 88 yıl sonra, tedavi gördüğü hastanede yaşama tebessümle veda etti.

 

Çetin ALTAN, 70 yıl boyunca gazetecilik ve yazarlık yaptı. Dünyada en çok köşe yazısı yazan bir yazar olarak dünyadaki emsalleri arasında yer aldı.70 yıl boyunca sürekli rejimin gazabına uğradı, düşünceleri nedeni ile hakkında yüzlerce dava açıldı, üç kez tutuklandı ve iki yıl cezaevi yattı. ALTAN 1965 yılında TİP’ten (Türkiye İşçi Partisi ) meclise giren 15 sosyalistten biriydi ve Istanbul milletvekili olarak meclise girmişti. Meclis kürsüsünden sosyalizm ve demokrasi mücadelesinin bayrağını hep dik tuttu, yücelerde dalgalandırdı. Bir meclis konuşmasında Nazım Hikmet’ten söz ettiği için mecliste darp edildi ve gözünden yaralandı. O yara yaşamı boyunca hep gözünde durdu, görme yeteneğini azalttı.

 

Çok sayıda kitap yazmış, binlerce makale ve yüzlerce röportaj yapmış olan Çetin ALTAN gazeteci-yazarlık mesleğini çocukları Ahmet ve Mehmet’e de sevdirdi.1972 yılında “Büyük Gözaltı” adlı kitabı, aydın ve demokrat çevrelerde yıllarca tartışıldı ve büyük beğeni topladı. Altan’ın birçok kitabı çeşitli ödüllere laik görülmüştür. Naif, güleç, espritüel kişiliği ile tanınan değerli yazar Çetin ALTAN toplumun hemen her kesimi tarafından sevilen örnek bir sosyalistti.

 

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAKPAR olarak Sayın Çetin Altan’ın aramızdan ayrılması dolayısı ile derin üzüntülerimizi belirtir, merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı dileriz. 24 Ekim 2015

 

Latif EPÖZDEMİR

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAKPAR

Genel Başkan Yardımcısı

About Post Author