GÜNCEL

“İNSANLIK ONURUNU AYAKLAR ALTINA ALANLARDAN HESAP SORULMALIDIR”

“İNSANLIK ONURUNU  AYAKLAR ALTINA ALANLARDAN HESAP SORULMALIDIR”

 

Üç yıl aradan sonra 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından ülke doksanlı yıllarda olduğu gibi yine kanlı bir zemine dönüştü. Seçimler tek parti iktidarına cevaz vermemiş, seçmen on iki yıldır iktidar olan partiye bir ikazda bulunmuştur. Bu durum bir siyasal krize yol açmışken Temmuz ayında PKK’nin eyleme geçmesi ile ülke yeniden kaosa girdi, kan ve gözyaşı akmaya başladı.

 

Adı konulmamış bir iç savaş görüntüsü var şimdi bölgede. Varto’da PKK savaşçısı   genç bir kıza yapılanlar, bir diğer yerde halktan insanların yere yatırılarak adeta esir düşmüşler gibi yemine çektirilmesi ve en son Şırnak’ta genç  bir gerillanın ölüsünün zırhlı araca bağlanarak şehir içinde dolaştırılması olayları insanlık onurunu ayaklar altına alındığını göstermektedir. Kürdistan’daki bu vahşet insanlık bayrağının yerlerde süründüğünü göstermektedir. Bu durumların sorumluları derhal tespit edilerek mahkeme edilmeli ve hak ettikleri cezalara çarpıtmalıdır.

 

 

Olağanüstü koşullar içinde olduğumuz bu günlerde devletin de PKK’nin de mutlak surette sivil ve savunmasız halkın can ve mal güvenliğini korumak ve halkı çatışmaların tarafı gibi görmek ya da bilinçli olarak halkı çatışmaların içine çekerek hedef haline getirmek istemesi asla kabul edilemez. Varto da, Silvan, Cizre, Yüksekova, Nusaybin ve daha birçok yerde halk iki ateş arasında bırakılmış ve mağdur edilmiştir. Devletin halka potansiyel suçlu muamelesi yaparak birçok yerde  günlerce sokağa çıkma yasağı koyması, halkın yaşam alanlarını daraltması tasvip edilemez. Kürt halkı tüm bunları hak etmedi.

 

Tarafların kendi şiddetlerini meşrulaştırma girişimleri, şiddet ve savaşla halkı tedip etmek istemeleri, bölgeyi yaşanamaz duruma getirmiştir. Ticaret hayatı durma noktasına gelmiş, iş adamları işlerini yapamaz hale gelmiş, yatırımlar durmuştur. Tüm bunlar bölgeden yeni göçlerin başlamasına neden olmuştur. Kirli savaş halkı canından bezdirmiştir.

 

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAKPAR olarak diyoruz ki bölgede devam eden çatışmalar bir an önce durdurulmalı ve halkın can ve mal güvenliği sağlanarak yaşamın normale dönmesi için taraflar yeniden görüşmelere başlamalıdır. Güvenlik güçlerine mensup kimi kişilerin operasyonlar öncesi ve sonrasında insanlık dışı kimi uygulamaları cezalandırılmalı, ırkçı ve faşist uygulamaların önü alınmalıdır. Kürt halkına düşman gözü ile bakmak, Tüm Kürtleri terörist ve düşman gibi göstermek tehlikelidir. HAKPAR  bölgedeki tüm gelişmelerin takipçisi olacak ve Kürt halkının duygu ve düşüncelerinin tercümanı olacaktır.

 

Abdullah ÇELEBİ

Hak ve Özgürlükler Partisi

HAK-PAR

Başkanlık Kurulu Üyesi

About Post Author