GÜNCEL

İSMET KAYA’YI KAYBETTİK

İSMET KAYA’YI KAYBETTİK

Kürt halkının değerli bir evladını, yıllardır siyasal mücadelenin içinde olan bir emektarı, İsmet Kaya’yı kaybettik. Beklenmedik bir zamanda yakalandığı hastalık, onu erken bir yaşta aramızdan alıp götürdü.

İç Anadolu Kürtlerinden olan İsmet, hayatını Kürt halkının özgürlük mücadelesine adamış insanlarımızdan biriydi. Onu yurt dışından dönüşümde tanıdım. HEP’ten başlayarak kurulan legal siyasi partilerde yer almıştı. Kuruluşundan beri de HAK-PAR’lıydı. Ankara örgütünde görev yaptığı için onu daha yakından tanıdım. Son olarak da yeni yönetimde Disiplin Kurulu Başkanlığı’na seçilmişti. Canayakın ve içtenlikli bir insandı.

 

Bir süre önce hastalanmış ve hastalık onu bayağı sarsmıştı. Son tahlil sonuçları ise olumlu çıkmıştı. Ne yazık ki, tam da hastalığı atlattığını umduğumuz bir zamanda, dün akşam, evinde gelen bir kriz sonucu hayata veda etti ve yakınlarını, biz dost ve arkadaşlarını acıya boğdu.

Bugün Ankara’dan, HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi Demir ve bir grup partili arkadaşla birlikte Bala’da doğup büyüdüğü köye gittik. Orada yakınları ve köylüleri ile birlikte onu toprağa verdik.

Bir kez daha eşinin, çocukları ve öteki yakınlarının, tüm dost ve arkadaşlarının başı sağ olsun.

Kemal Burkay

27 Mayıs 2015

Yukarıdaki resim üç ay kadar önce Ankara’da, HAK-PAR Genel Merkezinde çekilmişti. Yanımda oturan Şakir Epözdemir, ortamızda ayakta duran ise İsmet Kaya’dır.
About Post Author