27 C
Diyarbakır
Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Fehmi Demir; Federal Cumhuriyet için HAK-PAR

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

HAK-PAR Kızıltepe İlçe Teşkilatı Açıldı.

Fehmi Demir; Federal Cumhuriyet için HAK-PAR

HAK-PAR Kızıltepe ilçe teşkilatının açılışına Genel başkan Fehmi Demir de katıldı.

1 Mart 2015 tarihinde saat 13:00 de Parti binasına gelen Fehmi Demir ve beraberindeki heyet önce ilçe merkezindeki teşkilatının açılışını yaptı.

Açılışa, Genel Başkan Yardımcıları Arif Sevinç, Hasan Şeşeoğlu, İhsan Durak, Parti Meclisi üyesi Turan İl, Urfa İl başkanı Ahmet Erdoğan, Diyarbakır il başkanı Vasıf Kahraman ile Genel Başkan danışmanı Refik Karakoç un yanı sıra Tevgera Civanên Kurdistana Koser, Hüda Par, KDP Bakur temsilcileri de katıldı.

Ardından açılış nedeniyle Azizusta Kafe’de bir müzikli etkinlik düzenlendi

Genel başkan Yardımcısı Hasan Şeşeoğlu’nun Kürtçe konukları selamlamasının ardında İlçe başkanı Vahap Ertaş Partinin ilçe teşkilatının açılışına katılan, ilgi gösteren herkese   teşekkür etti.Konukları tek tek selamladı.

 

Daha sonra açılış etkinliğinde kürsüye gelen Genel başkan Fehmi Demir Ortadoğu’da meydana gelen olayların, Kürt halkının aleyhine oluşan statükonun çözüldüğünün bir göstergesi olduğunu belirtti ve “Kürtler bu süreci iyi değerlendirmeli, devlet olma, kendi toprakları üzerinde federal, konfederal veya bağımsız olarak kendilerini yönetmek Kürtlerin de hakkıdır” dedi. “Bu gün Güney Kürdistan buna çok yakın.Batı Kürdistan’daki kardeşlerimize de diyoruz ki, dikkatli olun, sömürgeci tuzaklara karşı uyanık olun ve doğru politikalarda birliğinizi sağlayın.Biz HAK-PAR olarak her zaman sizlerle dayanışma içinde olacağız.”diyen Fehmi Demir Türkiye’de “çözüm süreci” hakkındaki görüşlerini de özetledi.

“Biz PKK eliyle yürütülen silahlı mücadelenin Kürt halkına bir yararının olmadığını ve sonlandırılması gerektiğini her zaman dillendirdik. Barışçıl, demokratik mücadeleyi savunduk. Diyalogla sorunların çözümünün her iki halkın da yararına olduğunu söyledik. Bu gün de bu politikamızı koruyoruz. Devlet sorunu şiddetle çözme politikalarından, sömürgeci, asimilasyoncu ezberinden vaz geçmelidir. Kürt sorununu ulusal bir sorundur ve çözümü ancak iki halkın eşitliği esas alınarak gerçekleştirilebilir..Şimdi “çözüm süreci”nden bahsediyorlar. Bırakın Kürt sorununun çözmeyi ana dilde eğitimi bile kabul etmeyen bir anlayış çözüm üretebilir mi? Bu iş ciddiyet ister, cesaret ister. Oyalamalarla, çözüyormuş gibi, davranarak, ne anlama geldiği, neye hizmet ettiği bilinmeyen,”10 madde” üzerinde konuşmakla bir yere varılamaz, Eldeki çözüm zemini de kaybolup gider.”

Fehmi Demir “Türkiye’ye demokrasi, Kürdistan’a özgürlük; Federal Cumhuriyet için HAK-PAR” sloganıyla seçimlere gireceklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kürt halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesinin kararlı savunucusu olan HAK-PAR önümüzdeki seçimlerde de farklı kanallarda akan yurtsever hareketleri ile güç ve eylem birliği inde olmayı Kürt halkının haklı ve meşru taleplerini savunmayı hedeflemektedir.

Partimiz Tüm gücüyle seçim sürecini halkımızın lehine bir platform haline getirmeyi düşünerek şimdiden gerekli planlamayı yapmaktadır.

Bir yandan parti dışındaki yurtsever hareketle buluşma, ortaklaşma çabalarımızı sürdürürken, aynı zamanda parti içinde de birlik ve beraberliği güçlendirmeyi, var olan kimi sorunları da diyalogla çözmeyi hedeflemektedir.

Seçim süreçleri ayrışmalara değil, yurtsever devrimci kadroların pratik içinde yakınlaşma, iş ve güç birliği yapma ve güçlü bir seçenek inşa etmesine vesile olmalıdır.

Özellikle büyük özverilerle, fedakarlıklarla bu güne dek Kürt halkının hak ve özgürlüklerini savunan HAK-PAR’lı kadroların birliği ve bütünlüğü önemlidir.

HAKPAR çağdaş, değişimci, sorunlarını uygarca tartışarak aşan bir partidir.

Bu gün parti gündemimizde olan tüzüksel kimi tartışmaları da partimizin çok sesli, demokratik süreçleri işleten dinamik yapımızın bir göstergesi olarak algılıyoruz.

Kuşkusuz tüm enerjimizi ayırdığımız seçimlerin ardından, ilk Parti Meclisi toplantımızın gündemine alarak tartışacağımız bu önerilerin partimizi daha güçlendireceğine inanıyoruz.”

Fehmi Demir’in konuşmasının ardında açılış etkinliği müzik dinletisi ve halaylarla devam etti.


 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Çarşamba, Mayıs 18, 2022