25 C
Diyarbakır
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

KOBANÊDE BİRLİK KAZANDI

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

Irkçı şöven Suriye yönetimlerince “Aynel Arab” olarak bilinen Rojava’nın önemli politik merkezlerinden KOBANÊ kenti, 134 günlük bir direnişin sonucunda Kürt yurtsever güçlerinin kararlı direnişi ile özgürleşti.

 

Kobanê zaferi bir kez daha  gösterdi ki, başarının yolu birlikte mücadeleden geçmektedir.

 

Başlangıçta YPG güçleri ile başlayan ve daha sonra Güney Kürdistan Peşmerge güçlerinin aktif desteği ile güçlenen Kobanêdeki mücadele, Özgür Suriye Ordusu ve Koalisyon güçlerinin de yardım ve desteği ile İŞİD işgaline son verdi.

 

Kobanêdeki İŞİD işgali Kürt halkını doğusu batısı güneyi ve kuzeyi ile birlikte derinden üzmüş ve bu çağdışı işgalin sona ermesi için Kürdistani güçler destek ve dayanışmalarını eksik etmemişlerdi.

 

Kobanêdeki direnişi zaferle sonuçlandıran kuşkusuz ki birlik ve dayanışma ruhudur. Kobanê ile başlayan Kürtlerarası hoşgörü ve birlikte mücadele anlayışı geliştirilerek güçlendirilmeli ve Kürt ulusal politikası olarak, Kürtlerin yaşadıkları ülkelerde kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesi yolunda bir şiar olmalı ve her alanda bu ilke hayata geçmelidir.

 

HAK-PAR öteden beri Kürt Ulusal güçlerinin birliğini ısrarla savunmuş, birlik ve dayanışma ruhunun Kürt Ulusal sorununun çözülmesi konusunda bir anahtar olduğunu dile getirmiştir.

 

Kürdistan’i güçler arasındaki güç birliği, Özgür ve Demokratik Kürdistan’ın biricik güvencesidir. Birlik başarının olmazsa olmaz şartıdır.

 

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR olarak:

 

Kobanê halkının birlik ve mücadele yolundaki azmini ve inancını selamlıyoruz.

 

Kabanêdeki Kürt direniş güçlerinin zaferini kutluyoruz.

 

Kobanê zaferi Kürt halkının ulusal gurur kaynağıdır.27.01.2015

 

Fehmi DEMİR

Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR

Genel Başkanı

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Cumartesi, Mayıs 21, 2022