GÜNCEL

Sevgi Çelik Moray Femin Kurd’u ziyaret etti

HAK-PAR olarak Kürt Sorununa yönelik esaslı, kökten çözüm öneriyoruz

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sevgi Çelik Moray ile Kadın Kolları üyesi Berin Eren 26.03.2014 tarihinde Diyarbakır merkezli yayın yapan Femîn Kurd Haber sitesini ziyaret etti. Genel Yayın Yönetmeni Av. Hamiyet Çelebi ve Hukuk Danışmanı Ayla Ülkü ile görüştü. Sevgi Çelik Moray, site yöneticileriyle partisinin Diyarbakır’la ilgili projelerini ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Moray: Kürdistan’da tek tipleşme var

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sevgi Çelik Moray ise, Bilindiği gibi Kürdistan coğrafyası farklı etnik grupların, dini grupların yaşadığı bir yer olduğunu vurgulayarak, “Ama toplum bu son süreçte giderek tek tipleşmeye başladı. Maalesef bu durum hoş değil. Biz Kürdistan’ın bu renkli yapısının siyaset yelpazesine de yansımasını istiyoruz.  HAK-PAR’da çok farklı yapılar, ideolojik yapılar kendilerini temsil etme olanağı bulabiliyorlar. Belli bir amaç çerçevesinde bir aradalar. Kürt sorununa yönelik esaslı, kökten çözüm öneriyoruz. Bunun adına da biz eşitlik temellinde Federasyon diyoruz. Bu konuda son derece netiz.

Madde bağımlılığı en büyük sorunumuz

“Diyarbakır Kürdistan’ın, Ortadoğu’nun kalbidir” diyen Moray, şöyle dedi:

“Buradaki demokrasi, siyasette çoğulculaşma Ortadoğu’ya da örnek olur. Bütün Kürdistan’a da örnek olabilir. Yani yansıyabilir. Bu da son derece önemli. Bu sebepten bizler de yola çıktık. Diyarbakır’ın hak ettiği hizmete kavuşmadığının farkındayız. Yani bütün dünyanın gözü Diyarbakır’ımızın üzerinde. Ama ne buna uygun bir kent, yapılanma, ne de bu geçmişten gelen tarihsel ve kültürel kimliğe uygun bir durumda. Örneğin sosyal yozlaşma maalesef şehrimizde 20 yıl öncesi ile bugünü kıyasladığımız zaman çok üzülerek belirtmek isterim ki çok ileri boyutlarda. Fuhuş ve özellikle uyuşturucuya erken yaşta tanışıyor çocuklarımız. Yine hırsızlık, Diyarbakır bunlarla anılan bir kent oldu. Eski o tarihsel öz kimliği ile anılmıyor maalesef. Bunun önüne geçmek gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle bunun tespitini yapıp, daha sonra projelerin hayata geçmesi gerektiğini düşünüyorum. 12 yıldır AK Parti hükümeti iktidarda. Kürt sorununa esaslı bir çözüm getirmedi. Ve 12 yıllık süreç içerisinde Diyarbakır’daki yozlaşma giderek arttı. Yine 3 dönemdir BDP yerel iktidara sahip. Ve bu süreç içerisinde Kürt sorunu çok konuşuldu, ama çözüm üretilemedi. Yine aynı şekilde sosyal yozlaşma bu süreçte yani BDP’nin 3 dönem iktidarına rağmen de giderek artarak devam etti.

Kasıtlı olarak göz yumuluyor

Ben bir anne olarak çocukların nasıl uyuşturucu ile tanıştıklarını görüyorum. Bağlar’da yürürken torbacılarla karşılaşıyorum. Bu devletin polisi görmüyor mu? Haberi olmuyor mu? Hadi onları geçtik. Bir bütün devlet kategorisinde değerlendiriyoruz, peki yerel iktidar. Bu halkın sorunlarına çözüm üretebilmek için geldiler. Onlar niçin hiç bu konunun üzerine eğilmiyorlar. Demek ki kasıtlı olarak göz yumuluyor. Ben bunu bu şekilde okuyorum. Diyarbakır uyuşturucu satışı konusunda Türkiye genelinde 5, uyuşturucu kullanımında da 7. sırada yer alıyor. Maalesef bu çok kötü bir durum.

Diyarbakır, gerçek kimliğinden uzaklaştırıldı

Diyarbakır’ın layık olduğu bir kimlik var. Hiçbir şekilde buna yakışmadığını düşünüyoruz. Bununla ilgili rehabilitenin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun da hem devlet hem de yerel yönetimler tarafından desteklemesi gerekir. Kesinlikle olması gerekiyor. Hem toplumsal bilinçlendirme sürecinin olması gerekiyor. Bunun nedenlerini de iyi kurcalamak gerekiyor. Yoksulluk, bunu baş etkenlerden bir tanesi, işsizlik, yoksulluk. Yine bununla beraber maneviyattaki boşluk. İnsanlar kendi kimliklerini bilmiyorlar. İnançsızlık var. Çok popüler kültürünün etkisiyle özenti ortaya çıkmış. Bütün bunların özüne dönmesi açısından yeniden uyarmak ve hatırlatmak gerekiyor. Hem yerel, hem de devlet projesiyle hem de bunu hani bilinçlendirme faaliyetleriyle yeniden uyandırmak gerekiyor. Bu bölge savaşın acı sonuçlarına katlanmış bir bölge. Yaşamış bir bölge, göçle beraber, maddi zararlara uğramış. Pozitif bir şekilde maddi yatırım yapılması gerekiyor. İstihdam alanlarının yaratılması gerekiyor. Pozitif ayrımcılık gerekiyor. Özellikle Diyarbakır, Batman gibi devletin bunu programa alması ve pozitif bir şekilde yatırım yapması gerekiyor. Batı şehirleriyle çok açık bir fark var”

Dağkapı Meydanına Şeyh Sait ve arkadaşları için anıt mezar dikeceğiz

Moray, Dağkapı meydanının Şeyh Sait ve arkadaşlarının idam edildiği yer olarak bilindiğini hatırlatarak, “Bizim anıt mezar dikilmesi gibi bir projemiz var. Şehitlerimizin anılarını yaşatmamız lazım, onların hatırası için bu gerekli. Ayrıca bu konu ile ilgili bugün bir basın açıklaması yaptık. Devletin red ve inkâr politikalarının devam ettiğini görmekteyiz. Dedelerimizin naaşlarını bile bize teslim etmeyen bir devlet zihniyetinden daha ne beklenebilir. O dönem ki belediye iktidarı bugün olduğu gibi BDP’nin elinde olmasına rağmen Alman Hastanesi olarak bilinen Şêx Saîd ve dava arkadaşlarının idam edildiği ve kemiklerinin burada olduğu iddiası çok güçlüyken buraya beton yapı izni verilmesi çok acı ve vahim bir durumdur. Çünkü mevcut belediye kendisini, Kürtlerin değerlerine sahip çıktığını iddia eden bir partinin belediyesidir. Yine bu beton yapıyı inşa eden Müteahitte Kürt yurtseveri olduğunu sık sık dile getirmekte. Tam bir rant ve çıkar ilişkisi. Yoksa insan dedelerinin mirasına bu kadar haksızlık yapabilir mi? Devletin 100 yıldır Kürtleri köklerinden ve geçmişlerinden koparmak için yaptıkları ortada iken kendine Kürdüm diyen kurum ve bu kişinin yaptığı nedir acaba.

Daha sonra Moray; 10 Gözlü köprünün hemen arkasındaki kırklar dağındaki yükseltileri görüyoruz. Çok üzücü bir şey. Bizim Hevsel Bahçeleri, Erdebil Köşkü, Gazi Köşkünü içine alan büyük bir botanik park projemiz var. Trafik problemimiz giderek artıyor. Buna yönelik alternatif yollar geliştirilmesi gerekiyor. Diyarbakır’da sıkça kullanılan 2-3 tane cadde var. Bunların yerine alternatif yollar yapmak lazım. Yine bir başka projemiz Hafif Raylı sistem. Biz buna DİCLERAY diyoruz. Üstelik bunun zemininin de hazır olduğunu düşünüyoruz. Şehitlikten, Araştırma Hastanesi’ne kadar eski demiryolu sistemi var. Şehir Gar’ını dışarıya alalım diyorum. Orayı da dönüş yolunu yapalım. Hafif Raylı sistem ile trafiğin bir ölçüde hafifletebileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Femin Kurd haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni Av. Hamiyet Çelebi ise; Sevgi Çelik Moray’ın çalışmalarını yakından takip ettiklerini, bir kadın aday olarak kendisini destekledikleri, toplumun değişimler yaşamasında kadınların rolünün büyük ve önemli olduğunu diğer bölgelerdeki kadın adayları da desteklediklerini belirtti. Çelebi, 30 Mart Yerel seçimlerde Sevgi Çelik Moray’a başarılar diledi ve yanında olduğunu söyledi.

 

About Post Author