27 C
Diyarbakır
Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Manisa HAK-PAR Newrozu coşkuyla kutladı

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

HAK-PAR Manisa il örgütü 23 mart 2014 pazar günü saat 16:00’da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Spil mahallesinde Newrozu çoşkuyla kutladı. 

Mahallenin ilgi gösterdiği Newroz kutlamasına HAK-PAR Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nevzat Teker, il başkanı Bedir Çınar, Pm üyesi Mahmut Döğer, il yöneticileri Mithat Göktaş, Harun Özkan ve partili arkadaşlar katıldı.

Newroz alanı parti bayraklarıyla süslendi,Helin Müzik Grubu program öncesi çaldığı Kürtçe parçalarla alanda büyük bir çoşku yarattı.

İl başkanı Bedir Çınar Kürtçe Türkçe yaptığı açılış konuşmasında kısaca Newroz’un anlam ve önemini belirtti. Alanda toplananlara HAK-PAR adına hoş geldiniz dedi. Bedir Çınar konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nevzat Teker’i konuşmasını yapmak üzere davet etti.

Nevzat Teker konuşmasında; katılımcıların Newrozunu kutladı, mart ayının Kürtler açısından tarihi bir önemi olduğunu, acılarla mutlukların bir arada yaşandığını ifade ederek, bugün burada halaylarla Newrozu kutluyoruz, 16 Martta Halepçe”de katledilen binlerce insanımız için anma töreni düzenledik. Bunun gibi bir çok acı ve sevincin yaşandığı bir aydır mart ayı. 

Kürdistan”ın Güney parçasında özgürce kutlanmasına rağmen Kürdistan”ın diğer üç parçasında Newroz özgürçe kutlanamıyor, Kürdistan”ın bütününde Newrozların özgürce kutlanacağı günler uzak değildir dedi.

Konuşmalardan sonra Newroz ateşi il başkanı Bedir Çınar ve Nevzat Teker tarafından yakıdı. Grup Helin program boyunca çaldığı güzel Kürtçe gowend parçalarıyla kitleyi çoşturdu ve Newroz disiplinli ve olumlu bir şekilde sona erdi.
İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Çarşamba, Mayıs 18, 2022