GÜNCEL

Burkay: Kürtlere de çok seslilik gerekli; demokrasinin koşulu budur

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, aralarında Genel Başkan Yardımcısı Reşit Deli ile Başkanlık Kurulu Üyesi Derviş Korkmaz’ın da olduğu bir heyetle birlikte bugün sabah Mardin’den hareket ederek Batman’a geldi. Parti konvoyu yol boyunda Ömerli, Mityat ve Hasankeyf’ten geçti, Parti otobüsünden halk selamlandı. Mardin girişinde aralarında Genel Başkan Yardımcısı Hasan Dağtekin ile PM üyesi Zeki Ekinci’nin de olduğu Diyarbakır’dan gelen partililer de konvoya katıldılar. Kent içinden Kürtçe-Türkçe anonslar eşliğinde geçildi ve Parti merkezine gelindi. Orada Mardin Büyükşehir belediye Başkan Adayı Salih Doğantay ve arkadaşları ile parti dostları tarafından karşılandılar. Bir kahve önünde oturulup çay içilerek sohbet edildi. Burkay öncelikle kendilerini karşılayan Batmanlı partili arkadaşlarının ve dostların Newroz bayramanı kutladı. Daha sonra Kürtçe olarak yapılan sohbet sırasında partilerinin seçim çalışmaları ve ülke sorunlarıyla ilgili çözüm önerileri konusunda bilgi verdi ve basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Burkay bir soru üzerine şunu söyledi:

“Biz Kürt sorununun çözümü konusunda en kapsamlı programa sahibiz. Eşitlik temelinde federasyon istiyoruz. Kürtçenin Türkçenin yanı sıra resmi dil olmasını istiyoruz. Ayrıca Türkiye için Avrupa Birliği standartlarında bir demokrasiyi savunuyoruz. Böylesine ileri bir demokraside gizli örgütlere gerek kalmaz, darbeler olmaz ve her şey şeffaf ve halkın denetiminde olacağı için yönetenler yolsuzluk yapmaya cesaret edemez.”

Burkay partilerinin aynı zamanda şiddete karşı olduğunu, sorunların barışçı yöntemlerle çözümünden yana olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Türkiye’nin tamamında olduğu gibi Kürdistan’da da birden çok partinin, çok sesliliğin olması doğaldır. Her parti kendi görüşlerini, çözüm önerilerini halka anlatır ve halk bir seçim yapar. Sonuca herkes saygılı olur. Demokrasinin temel koşullarından biri budur. Tek parti ile ancak diktatörlük olur.”

Heyet daha sonra Batman’dan ayrılıp Bitlis ve Tatvan’a doğru yola çıktı. Yol üzerindeki bir köyde, bir trafik kazasında kardeşini yitirmiş olan HAK-PAR Batman İl Yönetim kurulu Üyesi Mehmet Ömeroğlu’nun ve yakınlarının taziye evine uğrandı ve başsağlığı dilendi. Daha sonra Kozluk ve Baykan ilçelerinden ve Bitlis’ten geçilerek Tatvan’a gelindi. Bitlis girişinde heyet Tatvan Belediye Başkan Adayı İsa Eskin ve arkadaşları tarafından karşılandı.

HAK-PAR Basın Bürosu

21 Mart 2014

About Post Author