23 C
Diyarbakır
Pazartesi, Mayıs 16, 2022

HAK-PAR Bingöl İl Kongresi Yapıldı

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

HAK-PAR Bingöl İl Kongresi Yapıldı

Refik KARAKOÇ; “Şiddet politikalarına mahkum değiliz. İki yanlıştan birini seçmeyi reddediyoruz. ”

Hak ve Özgürlükler Partisi Bingöl İl kongresi 08. 01. 2017 tarihinde İl örgütü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Bingöl HAK-PAR teşkilatlanması için genel merkez tarafından yapılan atama yönetim, gerekli yasal formaliteleri tamamladıktan sonra, yeni il binasının açılışını gerçekleştirdi.

08. 01. 2017 tarihinde, sabah saatlerinde gerçekleşen açılıştan hemen sonra da Bingöl il Örgütü 1. Olağan kongresi saat 12:00 de başladı.

Kongre açış konuşmasını Genel başkan yardımcısı Hüseyin Özdemir yaptı. Özdemir Kürtçe yaptığı kısa bir konuşma ile Kongreye katılan üye ve konukları selamladı.

Daha sonra divan seçimi yapıldı. Divan başkanlığına Hak-Par Elazığ İl başkanı Sıracettin Sarı, katip üyeliklere ise genel başkan yardımcıları Necati Bayram ve Düzgün kaplan seçildiler.

Divan başkanı Sıracettin Sarı”nın teşekkür konuşmasının ardından Başta Bingöllü özgürlük savaşçısı Ramazan Adıgüzel olmak üzere Kürt halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Daha sonra Genel Başkan Refik Karakoç kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmasının ilk bölümünü Kürtçenin Zazaca lehçesiyle yapan Refik Karakoç, Kuzey Kürdistan”da yaklaşık 25 milyon nüfusa sahip Kürtlerin önemli bir bölümünün Zazaca lehçesini kullandığını, ne yazık ki Zazacanın yok olmakla karşı karşıya olan diller arasında yer aldığını, her Kürdün Zazacaya özel önem vermesi gerektiğini, tüm lehçeleriyle dilimize, kültürümüze sahip çıkmak gerektiğini, bunun ulusal bir görev olduğunu belirti ve konuşmasını şu sözlerle sürdürdü.

“Bingöl”de il örgütümüzü kurarak faaliyetlerimize başlıyoruz. Emeği geçen, görev ve sorumluluk üstlenen herkese partim adına teşekkür ediyorum. Bu olumsuz koşullarda, halkımızın taleplerini gerçekleştirmenin, toplumsal sorunlarını çözmenin ancak örgütlü mücadeleyle mümkün olduğunu düşünerek, mücadeleye omuz veren herkes tarihi bir görev yapmakta, onurlu bir rol üstlenmektedir.

Amacımız ve öncelikli hedefimiz Kuzey Kürdistan”ın tüm illerinde ve ilçelerinde, Kürtlerin bulunduğu, her yerleşim alanında örgütlülüğümüzü tamamlamak, kurumsallaşmamızı sağlamlaştırmaktır.

Amacımız; Kürt halkının başına örülmek istenen tuzakları, oynanan uğursuz oyunları deşifre etmek, el ele vererek, kitlelerle buluşarak halkımızın meşru haklarını elde etmektir.

Biz barışçıl demokratik yolarla, kitlelerin doğru politik hedefler için seferber edilerek her mücadeleden zaferle çıkılacağını düşünüyoruz.

Haklıyız ve meşru haklarımız için mücadele ediyoruz.

Şiddete dayalı politikaların toplumumuza büyük acılar, yıkımlar getirdiğini, Kürt düşmanı politikalara, militarizmin güçlenmesine yol açtığını gördük.

köylerimiz, kentlerimiz yerle bir edildi, şiddete dayalı politikalarla on binlerce insan yaşamını yitirdi. Nüfusumuzun önemli bir bölümü göç etti , açlığa yoksulluğa sürüklendi.

Devlet, yönetenler, geçmişten bu yana iç ve dış siyasetini Kürt karşıtlığı üzerine kurmuş, katı bir asimilasyon ve imha politikası uyguluyor. Kürtlerin ana sütü kadar helal olan , meşru haklarını elde etmesini “beka sorunu” olarak algılıyor. Toplumu bölünme korkusuyla terbiye ediyor. Kürtlerin ve diğer toplumsal kesimlerin gasp edilen haklarını teslim etmek yerine bastırmayı sürdürüyor.

Bu bastırma ve şiddet politikalarının Türkiye”de istikrarı , iç barışı, huzuru, ekonomiyi, dış politikayı nasıl acınacak hale soktuğu, Türkiye”yi nasıl bir krizden bir başka krize taşıdığı ortada

Yine Kürtler adına siyaset yapan ve bunu silahla, bombalarla, terör eylemleriyle gerçekleştirenlerin yarattığı kanlı yıkım da ortada.

Biz sorunlarımızın çözümünü bu sorunlara kaynaklık edenlerden bekleyemeyiz.

Ele ele vermekten kendi seçeneğimizi yaratmaktan başka çaremiz yok.

Biz şiddet politikalarına mahkum değiliz. İki yanlıştan birini seçmeyi reddediyoruz.

HAK-PAR Kürtlerin haklı mücadelesinin temiz, çağdaş, barışçıl demokratik seçeneğidir.

Herkesi HAK-PAR”a destek olmaya barışçıl demokratik seçeneği büyütmeye çağırıyorum.

Kongreye Münih KOMKAR adına Nurcan Sütçü”den, Adana, Diyarbakır, Kulp, Elazığ, Van illerinden gelen mesajlar okunduktan sonra seçimler geçildi.

Kongre sonunda

İl başkanlığına; Hasan Asan

İl Yönetim Kurulu üyeliklerine ise; Hüseyin Sağdıç, Ahmet Faruk Kaya, İsmail Çağala, Ahmet Kaya, Abdullah Bulut, Ali Sarı seçildiler

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Pazartesi, Mayıs 16, 2022