GÜNCEL

FEHMİ DEMİR’İ SAYGIYLA ANIYORUZ

FEHMİ DEMİR’İ SAYGIYLA ANIYORUZ

25 Ekim 2015 tarihinde elim bir trafik kazası sonucu yitirdiğimiz ve partimizin Genel Başkanı Fehmi Demir, 2 Ocak 1957 yılında Konya’nın Cihanbeyli ilçesi Yeniceoba (İncov) nahiyesinde dünyaya geldi. Fehmi Demir 6 kardeşin en büyüğü idi. Babası çiftçilik ve şoförlük yapıyordu.
İlkokulu Yeniceoba Merkez İlkokulu’nda okudu. Ortaokul ve lise öğrenimini Cihanbeyli lisesinde yaptı. Eskişehir Ticari İlimler Akademisi İktisat Fakültesi’ni bitirdi.
Siyasete gençlik yıllarında atıldı. Özgürlük Yolu çevresi ile Kürd hareketi içinde yer aldı. Üniversite yıllarında üniversite derneklerinde görevler aldı. Eskişehir Halkevi’nde aktif görevler aldı. Halkevi bülteninin çıkarılmasında görev yaptı.
Özgürlük Yolu davasından hüküm giymiş olan kardeşi Yılmaz Demir 19 Ocak 1984 yılında Diyarbakır 5. Nolu Cezaevi direnişlerinde Kür halkının özgürlüğü uğruna canını feda etti.

Fehmi Demir 90’lı yıllarda legal zeminde çalışan Kürd kimlikli partilerde de aktif görevler yaptı. Halkın Emek Partisi’nin (HEP) kurucuları arasındaydı. Parti Meclisinde görev yaptı. Demokrasi Partisi’nin (DEP) kurucusu oldu. Bu partide Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. Demokrasi ve Değişim Partisi’nin (DDP) kuruluşunda yer aldı. Parti kapatılıncaya kadar Genel Sekreterlik görevini yürüttü. DDP’nin kapatılmasından sonra kurulan Demokrasi ve Barış Partisi (DBP) kurucuları arasında yer aldı. Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) kuruluşuna kadar DBP Genel Sekreterliği görevini yürüttü. HAK-PAR’ın kuruluşundan bu yana Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. HAK-PAR’in 6. Kongresinde Partinin Genel Başkanı seçildi. Vefat ettiği güne kadar da Genel Başkanlık görevini kararlılıkla sürdürdü.

Zamansız ölümüyle hepimizi derin bir üzüntüye boğan özgürlüğün ve demokrasinin yılmaz savunucusu fedakâr yoldaşımız, rahmetli Genel Başkanımız Fehmi Demir’in bize devrettiği mücadele bayrağını her alanda layıkıyla taşımaya devam edeceğiz.

Fehmi Demir mücadelemizde hep anılacak, anıları bize ışık tutacaktır.

Kürd milletinin başı sağ olsun.
                                                                                               HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author