GÜNCEL

HAK-PAR: MAFYA SİYASET İLİŞKİLERİ AYDINLATILMALIDIR

Uzunca zamandır mevcut iktidarın faaliyetlerine göz yumduğu ve “görünmeyen devletin” koruyup kolladığı, yer altı dünyasının önemli simalarından, firarda olan ve “kırmızı bültenle” aranan Sedat Peker sosyal medya üzerinden videolar paylaşarak Mafya-Devlet ilişkilerine dair önemli ifşaatlar da bulundu. Peker’in özellikle Mehmet Ağar, Süleyman Soylu, Binali Yıldırım gibi devlet ve siyaset adamlarına yönelik açıklamaları ile gazeteci Özışık kardeşlerin ”aracılık” faaliyetlerine ilişkin açıklamaları, kamuoyunda sarsıcı etkilere neden oldu.

Binali Yıldırım ve Süleyman Soylu kendilerine ilişkin isnatları yalanladı. Gazeteci kardeşler ise inkâr etti, ne var ki Sedat Peker’in canlı videoları daha inandırıcı bulundu.

Peker-Soylu tartışması; küfürleşmelere ve meydan okumalara kadar gitti. Soylu savunma mekanizmalarını geliştirirken bilerek ya da bilmeyerek, “Pelikanlar”a atıfta bulunarak Efkan Ala, Berat Albayrak ve Mehmet Ağar’a da isim vermeden suçlamalarda bulundu.

Sedat Peker ile Süleyman Soylu arasındaki en çarpıcı diyalog, Peker’in Soylu’ya “sen benim dönüş biletimsin” demesi oldu. Bu çok manidar bir durumdur ve çürümenin hangi boyutlara vardığının belirtisidir. Devlet ve siyaset kurumu yeraltı dünyası ile iş tutmuşsa bu bir infialdir.

Bir içişleri bakanının kırmızı bültenle aranan ve firarda olan yeraltı dünyası liderinin “dönüş bileti“ olarak anılması, devletin görünmeyen yüzünün ne denli yozlaştığının işaretidir.

Bu nedenle Hak ve Özgürlükler Partisi olarak bu çürümüş, her türlü kirli ilişkilere bulaşmış olan siyaseti kınıyoruz ve halk kitlelerinin bu eski tarz siyasetlere itibar etmemesi gerektiğini savunuyoruz.

HAK-PAR olarak diyoruz ki, ülke çapında bir temizlik ve arınma seferberliği başlatılmalı, toplum, Dersim, Zilan, Maraş, Sivas, Başbağlar ve Roboski katliamları da dahil olmak üzere tüm karanlık faili meçhul cinayetler yeniden ele alınarak araştırılıp soruşturulmalı, yargıya havale edilmelidir.

– Zan altındaki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu derhal görevinden alınmalı, kendisine yöneltilen suçlamalar araştırılmalı, soruşturulmalı ve gereği yapılmalıdır.

– Ülke çapında bir Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurularak, karanlık odakların işlediği tüm cinayetlerin aydınlatılması ve gerçek failler ile azmettirenler bulunup hesap sorulmalıdır. Kamuoyu karanlıkta kalmış tüm olaylar konusunda aydınlatılmalıdır.

– Cumhuriyet savcıları Sedat Peker’in açıklamalarını suç duyurusu kabul ederek derhal soruşturma başlatmalıdır.

– Devlet içine sızmış, gizli açık tüm gayri meşru odaklar teşhir edilmelidir. Devlete sızmış tüm karanlık örgütlerle ilişkisi olan kişiler teşhir edilmeli görevlerine son verilmelidir.

– MİT’in tedhiş örgütleri içinde istihdam ettiği ve gerektiğinde provokasyonlarda önemli rol oynayan, karanlık ve işbirlikçi kişiler derhal teşhir edilmeli ve yargı önüne çıkarılmalıdır.

– Bugüne dek Kürd halkına karşı tezgâhlanmış tüm provokasyonlar ile kıyım ve katliamların failleri bulunup yargılanmalıdır.

– İçişleri Bakanlığı’nın yasadışı olarak kimleri dinlettirdiği araştırılmalı ve açığa çıkartılmalıdır.

– Devletin arkasına gizlenip karanlık odakların çıkarı doğrultusunda çalışan ve hatta bu odaklardan kimlerin ‘’maddi çıkar” sağladığı araştırılmalı ve gereği yapılmalıdır.

– HAK-PAR, demokratik, şeffaf, eşit ve özgür bir düzenin kurulması için, temiz ve saygın bir toplumsal sistemin inşa edilmesi, toplumun bu kirlilikten arınması, adil ve onurlu bir yaşamın kurulması için tüm yurtsever ve demokrat kişi ve kurumları göreve davet eder. 27.05.2021

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ / HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author