GÜNCEL

KÜRDİSTAN HALKI ÇOK DEĞERLİ BİR EVLADINI DAHA YİTİRDİ

Partimizin Genel Başkan Yardımcısı, Kürd  halkının ulusal demokratik mücadelesinin 50 yıllık kararlı neferi, Kürdistan’daki acılı ve mazlum yaşamın tanığı, Özgürlük Yolu hareketinin inançlı ve yılmaz savunucularından İHSAN DURAK arkadaşımız, bunca yıllık mücadele karşısında direndi, onca baskıya, işkenceye ve kötü yaşam koşullarına karşı üstün bir beceri ile mücadele etti ama ne yazık ki gözle görülemeyecek kadar bir virüse, dünyayı sarsan Covid-19 illetine daha fazla direnemedi ve bugün aramızdan ayrıldı.

Tarifsiz üzüntüler içindeyiz.

İhsan Durak 1970 yıllardan beri ulusal demokratik mücadele saflarındaydı. 1974-1975 yılından itibaren Özgürlük Yolu’nda ve daha sonra Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi saflarında yer aldı. Diyarbakır ve çevresinde etkili çalışmalar yaptı. Kısa süre içinde Diyarbakır bölgesinde yetkili üst düzey yöneticilik görevini yaptı. İhsan çevresinde sevilen ve sayılan bir arkadaşımızdı. O, bir dava adamı, bir kanaat önderiydi. Yaşamı boyunca inançlarından asla ödün vermedi. Güler yüzlü, hoşgörülü, nazik ve nahif bir arkadaşımızdı. Onun yeri asla doldurulamaz, mücadeleci ve inançlı kişiliği asla unutulamaz.

İhsan Durak, 26 Aralık 1951 yılında Diyarbakır/Silvan’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Silvan’da tamamladı. Daha lise yıllarında demokratik mücadele saflarına katılmıştı. 12 Mart ve 12 Eylül gibi zalim ve baskıcı dönemlerden geçmiş darbe dönemlerinin tüm baskılarını yaşamış ve o baskıların canlı tanığı olmuştu. Son dönemlerde ticarete koyulmuş ve ama inandığı davadan da feragat etmemişti. Hem ticareti hem de siyaseti aynı anda başarı ile sürdüren ender insanlardan biriydi. Bu anlamda örnek bir yaşamı vardı.

Kürdistan halkı çok değerli bir evladını yitirdi. İhsan Durak, Kürd ulusal demokratik mücadelesinin önemli kayıplarındandır.
Başta ailesi olmak üzere sevenleri, dost ve akrabaları, yol ve dava arkadaşları olmak üzere tüm yurtsever halkımızın başı sağ olsun.

İhsan Durak’ın genelde Kürd halkının özgürlük mücadelesine ve özelde de Kürd özgürlük davasının önemli bir mücadele aygıtı olan Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR’a verdiği hizmetlerden ve yaptığı katkılardan ötürü şükran ve minnet borçluyuz.

İhsan Durak’ın yeri kalbimizde hep duracak, onu unutmayacağız.

Ruhun şad olsun “ciğer”. 25.05.2021

Latif EPÖZDEMİR
Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR Genel Başkanı

About Post Author