GÜNCEL

BİR IRKÇI SALDIRI DA MERSİN’DEN

BİR IRKÇI SALDIRI DA MERSİN'DEN

Güney Kürdistan’dan Mersin’e gezi amacı ile gelen aileye ırkçı faşist 3 kişi saldırdı. Bir kardeş ağır diğer kardeş hafif yaralı. Yaralılar Anamur’da tedavi altında.

İçişleri ve adalet bakanını göreve davet ediyoruz. Bu ırkçı saldırı Kürd olmayan herhangi bir turist gruba yapılsa tepki aynı mı olacaktı? Daha önce Uzungöl’de de benzer bir faşist saldırı yapılmıştı. O zaman da saldırganlar yerine Kürd turistler suçlanmış ve sınırdılşı edilmişti.

Son saldırı planlanarak yapılmış bir saldırıdır. Savcılar bu noktayı dikkate alarak iddianame hazırlamalıdır.

Son dönemlerde Türkiye’de Kürdlere karşı hortlayan faşizan baskılar kin ve nefretin büyümesine neden olmaktadır.

Kürd düşmanlığı bilinçli olarak Kürd karşıtı bölgesel nizam tarafından pompalanmaktadır. Bu Kürd karşıtı uygulamalar Türkiye’de ırkçı faşist saldırılarla kendisini göstermektedir.

Ayrıca  resmi gazete gibi çalışan Türk medyası Kürdlere yönelik haberlere ilgisiz  davranmakta ya da susmaktadır. Türk medyasının hergün “kedi-köpek” yaralanma haberlerini manşetten vermesi, Kürdlere karşı yapılan bu düşmanca saldırılara karşı sessiz kalması da manidardır.

Hak ve Özgürlükler Partisi olarak bu anti Kürd davranışları kınıyoruz. Bu ırkçı faşist zihniyeti kollayan anlayışı ve reva gören, gösteren çağdışı zihniyeti şiddetle protesto ediyoruz.

Kürd halkı engellenemez. 15.05.2021

Latif Epözdemir
HAK-PAR Genel Başkanı

About Post Author