33 C
Diyarbakır
Pazar, Ağustos 14, 2022

RAMAZAN ADIGÜZEL’İ SAYGI İLE ANIYORUZ

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

12 Eylül 1980 darbesinden sonra Bingöl’ü terk ederek Doğu Kürdistan’a sığınan Ramazan Adıgüzel artık, “Elî Xoce” olarak anılacaktı, çok sevildi orada da, tıpkı Bingöl’de, Elazığ ve Diyarbakır’da sevildiği gibi.

Üç yıl sonra Avrupa’ya göç etti. Yaşamını orada sürecekti. Ancak 1987 yılının 3 Mayıs günü, hain bir kurşun telefon kulübesinde onu arkasından kahpece vurdu. Bu tetiği çeken bir ajan-provokatördü. Kürdün yararına her kim varsa, her ne varsa yok etmeye yemin etmiş Kürd düşmanı örgütten almıştı emri ve o da onu icra etmişti. Elî Xoce kanlar içinde orada can verdi. O provokatör, Apocuydu. Arkasındaki örgüt ise, şimdilerde vekalet savaşı veren ve Kürdlerin evini başına yıkan, Kürdün geleceğini karartan, dört parça Kürdistan’da Kürd karşıtı nizama işbirlikçilik yapan bir örgüt; PKK’den başkası değildi.

Ramazan Adıgüzel 34 yıl önce katledildi. Bugün biz onu unutmadık, saygı ve sevgi ile anıyoruz. Mücadelesi ve yaşamı karşısında saygı ile eğiliyoruz. Onu unutmadık, unutamıyoruz. Bu olay akla her geldiğinde onu ve ona bu emri veren cinayet şebekesini tüm yurtsever ve demokrat kamuoyu esefle lanetliyor. Elî Xoce’yi saygı ile anıyoruz. Anıları ve mücadelesi yolumuza ışık tutuyor.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

Post expires at 6:28pm on Çarşamba Kasım 3rd, 2021

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Pazar, Ağustos 14, 2022