GÜNCEL

Yeni Anayasa Eskisine Benzemezse Yeni Sayılır!

Hür Dava Partisi / HÜDA-PAR 09 Nisan 2021 Cuma günü Hak ve Özgürlükler Partisi / HAK-PAR genel merkezini ziyaret etti.

Yeni anayasa çalışmaları kapsamında tüm partiler ile görüşme yapan HÜDA-PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, heyeti ile birlikte HAK-PAR Genel Başkanı Latif Epözdemir ve partili heyet tarafından karşılandı.

Her iki partinin heyetleri, basına kapalı yaptığı görüşmede yeni bir anayasanın nasıl olması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Görüşmenin ardından her iki partinin genel başkanları ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Açıklamayı izleyen Kürd medyası başkanlara sorular yöneltti.

HÜDA-PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, yeni yapılacak olan anayasa da kavim vurgusu yapılmamalı, şayet ille de yapılacaksa o halde Türklüğün yanı sıra Kürdlüğü de kapsayacak şekilde olması gerektiğini söyledi. Ayrıca anayasa çalışmaları için siyasi partiler ile görüşmeler yaptıklarını ve bu konuda ortak talepleri saptayarak birlikte dile getirmenin koşullarını oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Diğer taraftan HAK-PAR Genel Başkanı Latif Epözdemir yeni anayasa için şunları dile getirdi; ‘’Yeni bir anayasa sivil bir çalışma olacağından dolayı çok önemsiyoruz. Ayrıca anayasalar özünde çok hayati ve önemli bir konudur. Tekçilik üzerine inşa edilmiş olan bu anayasa, toplumun çeşitliliğini başta da biz Kürdleri yok saymış ret ve inkar etmiştir. Bu gerçek dışı durumu 100 yıldır zor ve baskı ile topluma dayatarak geldiler. Artık yeter, 100 yıldır kurulamayan toplumsal barış, yine tesis edilemeyen demokratik sistem reddedilen sosyolojik realite ile Türkiye’nin refahı, huzuru ve barışı tesis edemeyeceği açık bir şekilde ortadadır. Yaşanan gerilimler, darbeler, darbe girişimleri, ekonomik krizler bunun en somut sonuçlarıdır. Bu yüzden HAK-PAR olarak diyoruz ki, Kürd halkının ulusal demokratik haklarını, ana dilde eğitim hakkına olanak verecek ve çoğulcu yapıyı benimseyecek bir anayasa ancak kapsayıcı olur. Bundan dolayıdır ki, eskilere benzemeyecek yeni bir anayasa yapalım’’ diye konuştu.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

 

About Post Author