GÜNCEL

Epözdemir: Ulusal düşünceye sahip Kürtler bir çatı altında toplanmalı

Latif Epözdemir

Diyarbakır (Rûdaw) – Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Latif Epözdemir, Türkiye’de bir erken seçim beklemediğini söyledi

Rûdaw’a konuşan Latif Epözdemir, parti olarak şu anda seçimlere hazır olmadıklarını ama eksikliklerini tamamlamak için çabaladıklarını ifade etti.

Türkiye’de erken seçim söylentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Epözdemir, “Türkiye’de bir erken seçim olabileceğini düşünmüyorum. Partimiz çalışmaların yüzde 50 oranında tamamladı. 6 ay içinde eksikliklerimizi tamamlayıp Kürtler için milli bir adres oluşturmak istiyoruz. Kürt seçmenlerin yönünü Kürtler için statü talebinde bulunan bir adrese çevirmek istiyoruz ki seçimlerde ulusalcı bir partiye oy versinler” dedi.

Epözdemir, partilerinin “Kürt partiler arasındaki ittifaklarda yer almamasına” ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

“Türkiye’de bir gerçeklik var Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ki birisi iktidarı diğeri muhalefeti temsil ediyor. Kürtler bu iki ittifakı seçmek zorunda değil. Çünkü her iki ittifakın da Kürtler için bir statü talebi yok.

Diğer Kürt partileriyle gündemimiz biraz farklı. HAKPAR olarak bu dönemde iki önemli adım atmak istedik. Son 40 yıldır Kürtlerin aidiyet sorunu yaşıyor. Bu aidiyet meselesini eskisine döndürmek istiyoruz. Devlet ve PKK’nin çalışmaları nedeniyle Kürtler aidiyetlerinden uzaklaştı. Kürtler dejenere oldu. Ulusal aidiyetleri ve ruh halleri değişti. Kürtleri milli düşünce etrafında toplamamız lazım. Biz HAKPAR olarak bunu seçtik ve bu bizim gündemimiz. Bu diğer partilerden farklı gündemimiz. İkinci ve en önemli olarak da HAKPAR olarak Kürt seçmenlerin yönünü Kürtler için bir statü talebinde bulunmayan partilerden ulusal bir düşünce çevirmek istiyoruz. Bizim gündemimizde olan projeler maalesef diğer partilerin gündeminde yok. Eğer bu gündem üzerinde anlaşırsak tabiki çatının genişlemesini istiyoruz.

İttifaklar içinde yer almak tabiki iyidir. En iyisi de ulusal düşünceye sahip Kürtlerin bir çatı altında toplanması, ortak bir programa sahip olmaları ve birlikte adım atmalarıdır. Ancak siyaset ve halkın gündemine ilişkin günlük siyasette bir uzlaşı olmazsa uzak hedefler ortak olsa bile hepimizin hayallerini süsleyen birlik gerçekleşmiyor.”

HDP’ye yönelik kapatma davasına değinen Başkan Epözdemir, “HAKPAR olarak hiçbir şekilde HDP’nin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Makul değil ve yanlış bir adımdır ve aynı zamanda tehlikelidir” diye konuştu.

Epözdemir ayrıca, parti olarak kapılarının bütün Kürtlere açık olduğunu söyledi.

https://www.rudaw.net/turkish/kurdistan/2903202115

 

About Post Author