GÜNCEL

HAK-PAR: TAHRİBATI GİDERECEK ŞEFFAF SAĞLIK POLİTİKALARINA İHTİYAÇ VAR

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Latif Epözdemir Diyarbakır’daki STK ziyaretlerine devam ediyor. Bugün Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan’ı ziyaret eden Genel Başkanımıza, BK üyeleri Abdullah Çelebi, İhsan Durak, Paşa Akdoğan ve Parti Meclisi üyesi Ramazan Eren’den oluşan heyet eşlik etti.
Türkiye’de etkisini sürdüren Covid-19 vakalarının bölgede düşüşte olduğunu açıklayan Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına dair bilgi isteyen Epözdemir, Newroz alanlarının hınca hınç doldurulmasıyla mavi olan bölge haritasında ne tür değişiklikler beklendiklerini sordu.
Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan ve Dr. Mustafa Yaşa salgının dünya üzerindeki etkilerine değindiler. 120 milyon vakadan 2 milyon insanın yaşamını yitirdiğini, Türkiye’de ise 2.752.000 vakada 29 bin 696 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladılar.
Covid-19 pozitif çıkma oranının son iki ayda bölge geneline paralel şekilde Diyarbakır’da da azalmakta olduğunu, bu azalmanın birden fazla etkene bağlı olduğunu düşündüklerini söyleyen Turan, ‘’İki dalga halindeki piki yaşayan Diyarbakır halkında da pandeminin yıkıcı etkisi ortaya çıktı, bir yerden doğal bağışıklık kazanma durumu ortaya çıktı. İçinden geçmekte olduğumuz salgına karşı daha fazla fikir sahibi olup önlem alma tutumunun gelişti, kısıtlamalar ile kalabalık bir araya gelme hali azaldı ve belki son olarak da kliniği değişen Covid vakalarının hesaplanamaması sebebiyle birçok kişi ayakta atlatarak vaka yüzdeliği içerisinde bulunmaması sonucunda pozitiflik oranı azalmıştır’’ diye konuştu.
Pandeminin toplumda biyolojik yıkıma bunun yanında psikolojik, sosyolojik, ekonomik sorunlarla da tahribat yarattığını söyleyen Turan, ‘’Tüm bu tahribatı giderecek sağlık politikasının geliştirilmesi gerekmektedir. Yüzeysel, üstten, yerelin özgünlüğünü içermeyen, ekonomi odaklı-kapitalist pandemi yöntemi bırakılıp toplum sağlığını önceleyen, bölgesel farklılıkları gözeten- yereldeki demokratik kitle örgütleri ve meslek odalarıyla ortaklaşan, şeffaf bir sağlık politikası öncelenmelidir ki, pandemi mücadelesinin etkili olmasının yolu da buradan geçmektedir’’ dedi.
Türkiye’deki aşılama hızının yavaşlığı ve bölgeye etkilerini değerlendiren Tabip Odası Başkanı Elif Turan, Diyarbakır’da aşılanması gereken kişilerin şu anda sadece yüzde 45’inin aşılandığına dikkat çekti. Tabip Odası olarak bilimin, toplumcu koruyucu sağlık hizmetinin savunuculuğuna devam edeceklerini, aşıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ederek yurttaşlarımızı ve tüm sağlık çalışanlarını bilgilendirmeyi sürdüreceklerini vurguladı.
HAK-PAR Genel Başkanı Latif Epözdemir ise, bölgeyi yakından izlediklerini, böylesi hassas ve ciddi bir süreci Tabip Odası yetkililerinin verdiği bilgiler ışığında değerlendirmekten memnuniyet duyduklarını ve çalışmalarını desteklediklerini ifade etti. Hak ve Özgürlükler Partisi’nin ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getiren Dr. Elif Turan da, siyasetin sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket etmesinin anlamını dile getirdi. 25.03.2021
HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author