24 C
Diyarbakır
Cumartesi, Ağustos 20, 2022

MARAŞ KATLİAMI’NI UNUTMADIK!

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

19- 26 Aralık 1978 tarihinde Türkiye yakın tarihinin en karanlık, kanlı ve yüz kızartıcı olaylarından biri, Maraş Katliamı gerçekleşti. Türkiye’de, derin/karanlık güçler eliyle sahneye konan senaryo gereği, faşist askeri darbe koşullarını olgunlaştırmak amacıyla, faşist güruh Kürd Alevilerin yaşadığı mahallelere saldırtıldı. Bu şekilde Türkiye açısından en önemli kriz faylarından birinin harekete geçmesi istendi.

Alevi-Sünni çatışması için düğmeye basıldı. Bu katliamda yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Yüzlerce insan da yaralandı. Çok sayıda ev ve iş yeri tahrip edildi. Benzer olaylar başka illere de taşındı. Türkiye sıkı yönetimler ilan edilerek askerlerle yönetilen ancak olayların önüne geçilemeyen bir ülkeye dönüştürüldü. Nihayet 12 Eylül 1980’de bütün bu olayların planlayıcısı olan generaller, Kenan Evren ve arkadaşları yönetime el koydular. Türkiye faşizmin karanlığına gömüldü. Maraş Katliamı ile ilgili yürütülen dava ise hukuksuzluğun başyapıtlarından biri olarak arşivlere kaldırıldı.

Yapılan göstermelik yargılamalar 23 yıl sürdü ancak bu katliamın gerçek sorumlularına hiç ulaşılamadı. Maraş Katliamı bu toplumun kanayan yaralarından biridir. Gelen geçen tüm hükümetler bu katliamın üzerindeki karanlık örtüyü kaldırmaya ya cesaret edemedi, ya da işlerine gelmedi. Unutulsun istendi. Ancak unutmanın, yeni katliamlara fırsat vermek, cesaret vermek olacağını biliyoruz. Ve bir kez daha Maraş Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız diyoruz.

HAK-PAR BASIN BÜROSU

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Cumartesi, Ağustos 20, 2022