GÜNCEL

Türkiye’nin Şengal’i Bombalamasını Protesto Ediyoruz.

Türkiye’nin Şengal’i Bombalamasını Protesto Ediyoruz.

 

Türkiye, 25.04.2017 tarihinde, gece saat 02:30 sularında, Güney Kürdistan’da Şengal’in Deri Geli Kesre bölgesini bombaladı.

PKK ye bağlı Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) hedef alınarak gerçekleştirilen hava saldırısında, yakınlarda bulunan Peşmerge karargâhı ve sivil alanlar da bombaların hedefi oldu. Beş Peşmerge yaşamını yitirdi, dokuz Peşmerge ise yaralandı.

PKK ile mücadele gerekçesiyle Türkiye’nin, Güney Kürdistan ’ın egemenliğini ihlal ederek, savaş uçaklarıyla Şengal’i bombalamasını kabul edilemez buluyor ve protesto ediyoruz

Bu kanlı hava operasyonu nedeniyle Türk devletini Güney Kürdistan Hükümetinden özür dilemeye, zararlarını tanzim etmeye çağırıyoruz

HAK-PAR olarak bu tür saldırıların derhal sonlandırılması gerektiğini ifade ediyoruz.

Türk devleti, Kürt meselesini hem kendi sınırları içindeki dağı taşı, hem de komşu ülkeleri; Güney Kürdistan’ı, Batı Kürdistanı bombalayarak değil barışçıl demokratik yollarla çözmelidir.

Sorunu askeri yöntemlerle, şiddetle bastırma çabaları ve sınır ötesi operasyonlar bu güne dek her hangi bir sonuç vermediği ortadadır. Bundan böyle de sonuç vermeyecek, aksine Türkiye’yi giderek daha büyük tehlikelere sürükleyecektir.

Öte yandan PKK nin Şengal’de bulunması, Güney Kürdistan hükümetinin tüm ısrarlı çabalarına rağmen bölgeden ayrılmaması, bir yandan savaşın bu alanlara taşınmasına, diğer yandan bölgenin istikrarsızlaştırılmasına, başta Ezdiler olmak üzere tüm Kürdistan’ın huzur ve güvenliğinin tehdit edilmesine yol açmaktadır.

Bölgenin savaş alanına dönüştürülmesi aynı zamanda Güney Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu hazırlıklarını da sekteye uğratacak riskleri barındırmaktadır.

PKK sorumlu davranmalı, Güney Kürdistan Federe Bölgesi’nin iradesine saygı duymalı, kararlarına uymalı ve bir an önce Şengal’den çekilmelidir.

25.04.2017

HAK-PAR BASIN BÜROSU

About Post Author