32 C
Diyarbakır
Pazartesi, Ağustos 15, 2022

HAK-PAR Malatya İl Örgütü’nün açılışı yapıldı.

Yaklaşık okuma süresi: < 1 dakika

Başkanı Kemal Burkay, Malatya ilinin açılışını yapmak üzere 5 Mayıs günü, aralarında Genel Başkan yardımcısı Hasan Dağtekin, Parti Meclisi üyesi Ramazan Moray’ın da olduğu bir grup partili ile birlikte Diyarbakır’dan Malatya’ya geçti. Yolda Elazığ’dan, İl Başkanı Sıraceddin Sarı ve arkadaşları da kendilerine katıldılar. HAK-PAR Malatya İl Örgütü’nün açılışında il yönetiminin yanı sıra, Parti Meclisi üyesi Reşat Behçet Malatya’dan çok sayıda HAK-PAR dostları katıldılar.

 

Yerel basın toplantıya yakın ilgi gösterdi ve Anadolu Ajansı da toplantıyı başından sonuna izleyerek yansıttı. İl Başkanı Nurettin Kızıldağ partilileri ve konukları selamlayarak sözü Genel Başkan Kemal Burkay’a verdi. Burkay konuşmasında HAK-PAR’ın programına değindi.


Kürt sorunu, Alevi sorunu, kadın sorunu ve genel olarak demokratikleşmeyle ilgili olarak HAK-PAR’ın görüşlerini dile getirdi. Burkay partisinin başından beri barışçı siyasal yöntemlerden yana olduğunu, silahların susmasına yönelik son süreci bu nedenle desteklediğini, ama bunun tek başına çözüm olamayacağını anlattı ve çözümden ne beklediklerini dile getirdi., özet olarak şöyle dedi: “Çözüm Kürt halkının tüm temel haklarının tanınmasıyla mümkündür. Bu da devletin eşitlik temelinde yeniden yapılanmasıyla mümkündür ve bunun biçimi federasyondur.

Kürtçe eğitim dili, aynı zamanda Türkçenin yanı sıra resmi dil olmalıdır. Yeni anayasa buna zemin olacak şekilde formüle edilmelidir.” Burkay daha sonra partililerle ve konuklarla sohbet etti. Ardından Malatya’nın yerel televizyonu olan Güneş TV’de, Zekeriya Köseoğlu’nun yönettiği programa katıldı ve bir saati aşkın süreyle son sürece ve çözüme ilişkin olarak partisinin görüşlerini dile getirdi.


HAK-PAR Haber Merkezi
5 Mayıs 2013

İlgili İçerikler

Son Eklenenler

Pazartesi, Ağustos 15, 2022